فایل رایگان پاورپوینت کشف نکات مثبت زندگي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت کشف نکات مثبت زندگي :

مقدمه

مثبت نگری، بر این منطقْ استوار است که توجّه فرد مصیبت دیده را از مشکلات و سختی ها به سمت خوبی ها و زیبایی ها معطوف سازد. در حقیقت، مثبت نگری روشی است برای بازگرداندن توجّه از ناخوشایندها به خوشایندها. در این روش، اموری که می توانند فرح بخش و نشاط آور باشند، وارد فضای روانی شخص مصیب دیده می شوند و بدین سان، از شدّت درد و رنج وی کاسته می شود.

مثبت نگری، خیال پردازی یا واقع گرایی؟!

مراد از مثبت نگری، تخیل مثبت نیست. تخیل مثبت، چون پشتوانه واقعی ندارد، همانند یک فریب شکننده و کم تأثیر است. مثبت نگری دین، مبتنی بر کشف واقعیت های خوشایند است. دین نمی خواهد شما را به قصّه ها، زندگی ها و شادی های خیالی سوق دهد و شما را با وعده های توخالی بفریبد؛ دین، بر آن است تا به شما کمک کند زیبایی های موجود در زندگی تان را کشف کنید و در کنار همه مشکلات، آنها را نیز به حساب آورید.

این، آن چیزی است که می توان آن را «مثبت نگری واقع گرا» نامید.

فایل رایگان پاورپوینت کشف نکات مثبت زندگي

اگر زندگی را یکسره، تلخی و سختی ببینیم، آزاردهنده و غیر قابل تحمّل خواهد شد. هنگام ورود یک مصیبت، ناخوشایندی آن به گذشته، آینده و تمام زوایای حال، «تعمیم» داده می شود. در برخی موارد نیز ممکن است بر ناخوشایندی حال «تمرکز» شود و به هیچ چیز دیگری توجّه نگردد. با این تعمیم یا تمرکز، هیچ نقطه مثبتی برای انسانْ باقی نمی ماند که به آن، دل خوش کند، امیدوار بماند و مشکلات خود را پشت سر بگذارد.

اما اگر همراه ناملایمات، خوشایندی هایی نیز وجود داشته باشند، موقعیت تنش زا «تعدیل» می شود.

آنچه به نقاط مثبت زندگی، خاصیت آرامش بخشی می دهد، «درک» و توجّه به آنهاست. در شرایط سخت، نقاط مثبت زیادی وجود دارند که با توجّه به آنها می توان به تعدیل تنیدگی و تخلیه فشار روانی پرداخت؛ مهم این است که این نقاط مثبت، شناسایی شده، مورد توجّه قرار گیرند.

با کمال شهامت بپذیرید که دچار مشکل شده اید؛ اما بدانید که در زندگی شما نقاط مثبت بسیاری وجود دارد که می توانید با تکیه بر آنها، از سدّ مشکلات بگذرید. بنابراین، برای رسیدن به آرامش و حفظ تعادل روانی، باید به شناسایی و کشف نقاط مثبت زندگی تان بپردازید. این کار، نیازمند «مهارت» است.

تاکنون فقط به نقاط منفی، توجّه می کردید؛ امّا از هم اکنون تصمیم بگیرید که به نقاط مثبت هم توجّه کنید. همین تصمیم، احساس خوشایندی در شما به وجود می آورد و از بار سنگین فشار روانی می کاهد.

شاید در آغاز راه، پیدا کردن نقاط مثبت، مشکل باشد، ولی با کمی تمرین و کسب مهارت، به موفقیت های بزرگی دست خواهید یافت. در ادامه بحث، به قلمروهایی که نقاط مثبت زندگی تان را می توانید در آنها جستجو کنید، اشاره خواهیم کرد.

1. یاد آوری تجربه های مثبت پیشین

در یک اردوی تابستانی، عده ای از دانش آموزان، شرکت داشتند. در یکی از روزها تأخیر اتوبوس، دانش آموزان را بی تاب ساخت. در این جمع، تنها یک نفر، آرام نشسته بود و در اعتراض و جنجال دیگر دانش آموزان، شرکت نمی کرد. وقتی از او پرسیدند: تو چرا اعتراض نمی کنی؟ گفت: «تا امروز، همه برنامه ها مرتّب بوده است. انصاف نیست که به خاطر یک تأخیر، اعتراض کنیم». این، نشان می دهد که اگر ناملایمات را در کنار خوشایندهای دیگر ببینیم، کوچک و تحمّل پذیر خواهند بود.

خوشایند گذشته یکی از منابع تقویت شما در برابر مشکلات است.

اگر ناخوشایندی، در کنار خوشایندهای گذشته قرار گیرد، از عظمت پوشالی آن کاسته می شود. دیدن ناملایمات اندک، از کسی که خوبی های فراوان از او دیده ایم، آزاردهنده و بی تاب کننده نیست.

به همین جهت، یکی از روش های کاهش تنیدگی، یادآوری نعمت ها و خوشایندهای پیشین است. بر این اساس، امام صادق علیه السلام می فرماید: هیچ خیری نیست در آن بنده ای که از گرفتاری خود شکایت می کند و حال آن که در گذشته، هزاران نعمت داشته و هزاران راحتی د

لینک کمکی