فایل رایگان پاورپوینت عمرو بن سعيد بن عاص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت عمرو بن سعيد بن عاص :

محتویات

1 عمرو بن سعید در حکومت ظالمان 1.1 عمرو بن سعید در حکومت یزید 1.2 عمرو بن سعید در زمان مروانیان 2 پانویس 3 منابع

عمرو بن سعید در حکومت ظالمان

عمرو بن سعید در حکومت یزید

در ایامى که سیدالشهدا علیه السلام در مکه بود، یزید «عمرو بن سعید» را که والى مدینه بود، همراه با سپاهى به مکه فرستاد و او را امیر الحاج قرار داد و سرپرستى امر حج را در موسم ‌به او سپرد و توصیه کرد که هر جا به حسین‌ دست ‌یافت، او را ترور کند.

امام حسین علیه السلام ‌چون از ماجرا آگاه شد، براى این که حرمت‌ خانه خدا با ریختن خونش زیر پا گذاشته‌ نشود و نقشه ترور ناکام بماند، به عمره اکتفا کرد و از مکه بیرون آمد.[1]

همین که عمرو بن سعید، خبر خروج آن حضرت از مکه را شنید، مزدورانش را به دنبال امام علیه السلام فرستاد و گفت که به هر وسیله ممکن متوسل شوید و حسین بن علی را برگردانید، ماموران دنبال امام رفتند ولی موفق نشده و برگشتند.

عمرو، سپس برادرش «یحیی بن سعید» را با چند نفر فرستاد و پیغام داد تا امام علیه السلام برگردد، ولی آن حضرت امتناع کرد، یحیی با افرادش با یاران امام علیه السلام به مقابله و نزاع پرداختند ولی باز هم حضرت اعتنا نکرد و به راهش ادامه داد.

عمرو بن سعید، بعد از شهادت حسین بن علی علیه السلام، حاکم شهر مدینه بود و ابن زیاد، توسط مردی بنام عبدالملک بن ابی الحارث، او را به قتل حسین علیه السلام بشارت داد. او با آگاهی از این خبر، بر منبر رفت و کشته شدن امام علیه السلام را به مردم اطلاع داد و برای یزید بن معاویه دعا کرد و پس از بازگشت آل پیامبر به مدینه

لینک کمکی