فایل رایگان پاورپوینت قمه زني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت قمه زني :


«قمه زنی» عبارت از مراسمى است که در بعضى شهرستان ها و بلاد شیعى و توسط برخى از عزاداران امام ‌حسین علیه السلام اجرا مى‌شود و در تأسى به مجروح و شهید شدن سیدالشهدا علیه السلام و شهیدان‌ کربلا و به عنوان اظهار آمادگى براى خون دادن و سر باختن در راه امام حسین علیه السلام انجام ‌مى‌دهند. صبح زود عاشورا، با پوشیدن لباس سفید و بلندى همچون کفن، به صورت دسته ‌جمعى قمه بر سر مى‌زنند و خون از سر بر صورت و لباس سفید جارى مى‌شود. بعضى ‌هم براى قمه زنى نذر مى‌کنند، برخى همچنین نذرى را درباره کودکان خردسال انجام‌ مى‌دهند و بر سر آنان تیغ مى‌زنند، در حدى که از محل آن خون جارى گردد.

حکم قمه‌زنی در نظر علما

قمه زنى نیز، مثل زنجیرزنى و شبیه خوانى (تعزیه) از دیرباز مورد اختلاف نظر علما و پیروان و مقلدین آنان بوده و به افتاء و استفتا مبنى بر جواز یا عدم جواز آن مى‌پرداخته‌اند.

این مراسم، از نظر شرعى پایه و مبناى دینى ندارد و صرفا روى علاقه شیعیان به ابا عبدالله ‌الحسین علیه السلام انجام مى‌گیرد. فقها نیز آن را در صورتى که ضررى نداشته باشد، مجاز مى‌دانند. برخى از فقها نیز به خاطر تاثیر نامطلوب آن بر افکار دیگران و موجب وهن‌ مذهب بودن، آن را ممنوع دانسته‌اند؛ البته شرایط زمانى در این مساله بى‌تاثیر نیست.

امام ‌خمینى (ره) در پاسخ به استفتایى که در سالهاى اول پیروزى انقلاب اسلامى در این زمینه‌ از ایشان شده بود، فرمودند: «در وضع موجود، قمه نزنند...».

آیت الله خامنه‌اى نیز در دیدار با روحانیون، در آستانه ایام عاشورا (سال 1373 شمسى) در ضمن بیانات مبسوطى در خرافه زدایى از عزادارى سیدالشهدا علیه السلام فرمودند: «قمه زدن

لینک کمکی