فایل رایگان پاورپوینت محمد فاضل شربياني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت محمد فاضل شربياني :

محتویات

1 ولادت و خاندان 2 تحصیلات و استادان 3 تدریس و شاگردان 4 آثار و تألیفات 5 مرجعیت دینی 6 ویژگی‌های اخلاقی 7 وفات 8 منابع

ولادت و خاندان

ملا محمد فرزند فضلعلی، به سال 1245 قمری در روستای شربیان از توابع تبریز دیده به جهان گشود. پدر گرامی و اجداد طاهرینش به‌عنوان مروجین دین اسلام در کسوت روحانیت بوده‌اند.

نسب شریف ایشان بنا به نقل موثقی، به جناب مالک اشتر رضوان‌الله‌تعالی‌علیه، یار وفادار امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌رسد.

تحصیلات و استادان

حضرت آیهالله فاضل در بیست‌سالگی وارد حوزه علمیه تبریز گردید و در مدرسه خواجه علی‌اصغر، مشغول خواندن مقدمات علوم اسلامی شد. پس‌از طی مقدمات، فقه و اصول را از محضر مرحوم میرزا مهدی قاری و میرزا غفار آقا مجتهد مرندی و میرزا باقر مجتهد تبریزی فرا گرفت و در حالی‌که عمل به احتیاط می‌کرد، در سال 1271 هجری‌قمری به زادگاهش مراجعت نمود. این فقیه وارسته پس‌از حدود یک سال اقامت در زادگاهش به نجف اشرف عزیمت نمود.

ایشان در آن دیار قدسی از خرمن علوم شیخ محمدحسن نجفی (صاحب جواهر) و شیخ مرتضی انصاری خوشه‌ها برداشت و پس‌از رحلت استادش شیخ انصاری (ره) به جلسه درس آیهالله سید حسین ترک کوه‌کمری (ره) شرفیاب شد که بر اثر فهم بالا و قوت حافظه‌اش توانست مورد تقرب استادش قرار گیرد. در آن ایام هر روز درس استاد را برای جمعی از شاگردان تقریر می‌‌کرد.

آیهالله شربیانی از شیخ مرتضی انصاری و آیهالله سیدحسین کوه‌کمری اجازه نقل اخبار و احادیث و هم‌چنین از استاد دومش اجازه اجتهاد اخذ نموده و خود نیز به تعدادی از شاگردان اجازه روایی و اجتهاد صادر کرده است.

تدریس و شاگردان

یکی از خصوصیات این استاد فرزانه که به‌عنوان یک میراث گران‌بها از علمای سلف در حوزه‌های تشیع رواج دارد، روحیه شاگردپروری بوده است. ایشان پس‌از آراسته‌شدن به زیور علوم و کمالات، بر کرسی تدریس فقه و اصول نشستند و با مهارت بالایی به تدریس کتب و پرورش نفوس پرداختند.

میرزا محمدعلی مدرس تبریزی، در خصوص تسلط ایشان بر کتب اصولی می‌نویسد: فاضل شرابیانی در اصول بحری بی پایان بود و ضمن تجلیل از مقام علمی او می افزاید: اگر تمام کتب فقهی و اصولی را به دریا می شستند، فاضل مذکور قادر بود با حافظه و ذهن قوی خویش تمام آنها را مجددا به رشته تحریر برد.

اسامى برخى از شاگردان وى که همگى از استوانه هاى حوزه هاى علمیه در شهرهاى مختلف بودند، چنین است:

میرزا على قاضى طباطبایى؛ میرزا ابوالحسن انگجى؛ سید احمد مرتضوى؛ سید على کوه کمرى؛ سید کاظم طباطبایى (مفید آقا)؛ سید محمد تقى خویى نجفى؛ سید محمد مولانا؛ سید یونس اردبیلى؛ شیخ ابراهیم آل صادق؛ شیخ ابراهیم سالیانى نجفى؛ شیخ ابوالحسن مرندى؛ شیخ احمد تفرشى نجفى؛ شیخ غلامعلى مرندى؛ شیخ محمد حرزالدین (صاحب معارف الرجال)؛ ملا محمدعلى نخجوانى؛ میرزا ابوالقاسم امین الشرع خویى؛ میرزا باقر قاضى طباطبایى؛ میرزا حسن علیارى؛ میرزا رضى زنوزى؛ میرزا صادق مجتهد تبریزى؛ میرزا فضلعلى ایروانى؛ میر یعقوب ثانى.

آثار و تألیفات

آثار علمى، تحقیقى و پژوهشى ایشان چنین است:

1. تقریرات دروس فقه استادش آیت الله سید حسین کوه کمرى، 9 جلد .

2. ذخیره العباد لیوم المعاد. این کتاب به زبان عربى است. بارها در بغداد و نجف و ... به چاپ رسید. به علت جامعیتش در مسائل فقهى مورد توجه بزرگان و فقها قرار گرفت و مورد تحشیه ی آنان قرار گرفته است. از جمله آن بزرگان مى توان به آیت الله سید اسماعیل صدر و آیت الله میرزا محمدتقى شیرازى، آیت الله سید ابوالحسن اصفهانى و آیت الله سید ابراهیم اصطهباناتى اشاره کرد.

3. رساله ی عملیه. این رساله بارها به چاپ رسیده و مورد تحشیه ی فقها از جمله آیت الله میرزا محمد حسن علیارى تبریزى قرار گرفته است.

4. کتابى در اصول فقه. این کتاب مفصل تر از کتاب «قوانین» محقق قمى است.

5. حاشیه بر رسائل؛

6. حاشیه بر مکاسب؛

7. کتاب المتاجر؛

8. کتاب البیع؛

9. کتاب الصلاه؛

10. رساله فی مسأله الاستصحاب؛

11. رساله فی مسأله البرائه و الاشتغال؛

12. رساله فی مسأله الاجتهاد و التقلید؛

13. رساله کبیره فی مباحث الالفاظ؛

14. شرح منظومه؛

لینک کمکی