فایل رایگان پاورپوینت محمدفؤاد سزگين

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت محمدفؤاد سزگين :

محتویات

1 تحصیلات 2 آثار و تألیفات 3 پانویس 4 منابع

تحصیلات

سزگین پس از تحصیلات مقدماتی و اتمام دوره دبیرستان وارد دانشکده هندسه استانبول شد، اما آن را رها کرد و به ادامه تحصیل در "مؤسسه شرق‌شناسی" دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول پرداخت. وی با تلاش مستمر توانست در 1947 در سن 23 سالگی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته "مطالعات شرق‌شناسی" و به‌ دنبال آن، دکترای خود را در رشته "علوم اسلامی پژوهش‌های ایرانی و فلسفه" در 1950 اخذ کند. سزگین مدت‌ها در گروه پژوهش‌های اسلامی دانشگاه استانبول به فعالیت علمی و پژوهشی پرداخت. در 1960 به دلایل سیاسی، مؤسسه پژوهشی خود و چندی بعد زادگاهش، استانبول را ترک کرد و با یاری دوستش، والی هارتنر راهی فرانکفورت شد. هارتنر مؤسسه‌اش را در اختیار او قرار داد تا وی کتابش، تاریخ التراث العربی را کامل کند. سزگین برای قدردانی جلد اول کتابش را تقدیم او کرد.

سزگین علاوه بر تحقیق و پژوهش، کرسی تدریس در رشته تاریخ علوم طبیعی و علوم عربی اسلامی در دانشگاه فرانکفورت را بدست گرفت و بیش از 40 سال در آنجا به تدریس و پژوهش مشغول بود و برای گسترش تحقیقات تاریخ علوم اسلامی و تداوم طرح‌های پژوهشی در این حوزه در 1970 تأسیس "مؤسسه تاریخ علوم اسلامی و عربی" را به مرکز اروپا پیشنهاد کرد که با تلاش او در 1981-1982 شکل گرفت. این مؤسسه وابسته به دانشگاه فرانکفورت است و کتاب‌های مهمی منتشر کرده که در واقع حاصل خدمات سزگین است. نخستین اقدام عملی وی برای مؤسسه مذکور، اهدای کتابخانه شخصی‌اش بود که بین 16000-20000 جلد کتاب برگزیده داشت و جایزه‌ای که از ملک فیصل به‌ خاطر ترجمه کتاب تاریخ التراث العربی از آلمانی به عربی دریافت کرده بود.

آثار و تألیفات

فؤاد سزگین دارای تألیفات زیادی است. مهم‌ترین اثر او «تاریخ التراث العربی» در کتابشناسی و فهرستنگاری نوشته‌های عربی ـ اسلامی (که به مواریث مکتوب اسلامی نیز شهرت دارد) است. این اثر در 12 جلد منتشر شده است؛ آن گونه که در <فهرست کتاب‌های چاپی درباره خاورمیانه> آمده، قرار است 14 جلد باشد. نوشته‌های عربی ـ اسلامی از ابتدای قرن اول تا سال 430ق. را شامل می‌شود و با جامعیتی مناسب توانسته است در پاره‌ای از علوم اسلامی تحقیقات و دستاوردهای شایان توجهی در حوزه پژوهش به‌ ویژه تاریخ و مواریث مکتوب جهان اسلام عرضه کند و نواقص و کاستی‌ها را جبران کند. این اثر برای نخستین بار در 1967م، به زبان آلمانی با عنوان <Geschichte der Arabischech Schrrifttums> در مؤسسه بریل لیدن منتشر شد و تا 1984 نُه جلد در موضوعات زیر به‌ تدریج منتشر شد:

جلد اول) علوم قرآنی (شامل قرائات و تفاسیر)، حدیث، تاریخ، فقه، عقاید و تصوف جلد دوم) شعر؛ جلد جلد سوم) پزشکی ـ داروسازی، جانورشناسی ـ دام‌پزشکی جلد چهارم) کیمیا ـ شیمی، گیاه‌شناسی ـ کشاورزی جلد پنجم) ریاضیات جلد ششم) نجوم جلد هفتم) احکام نجوم جلد هشتم) فرهنگ‌نگاری جلد نهم) دستور زبان است.

از سال 1984 وقفه‌ای 16 ساله در انتشار این کتاب پیش آمد و سزگین برای این نه جلد، نمایه‌ای درهمکرد در 604 صفحه منتشر کرد. در سال 2000 سه جلد 10، 11 و 12 در زمینه جغرافیا و نقشه‌نگاری منتشر شد. جلد سیزدهم فلسفه و منطق است و جلد چهاردهم آشنایی با تاریخ دانش و شناخت در کشورهای اسلامی است.

فؤاد سزگین

لینک کمکی