فایل رایگان پاورپوینت نور الأبصار في مناقب آل بيت النبي المختار صلي الله‌عليه‌و‌آله‌و‌سلم (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت نور الأبصار في مناقب آل بيت النبي المختار صلي الله‌عليه‌و‌آله‌و‌سلم (کتاب) :

محتویات

1 انگیزه نگارش 2 محتوا 3 روش تألیف 4 منبع

انگیزه نگارش

وى در مقدمه کتاب انگیزه تألیف آن را چنین بیان مى‌کند که درد چشمى پیدا کردم و به سیده نفیسه توسل جستم و نذر کردم اگر شفا یافتم کلماتى از بزرگان را در باره مناقب اهل بیت پیامبر(ص) جمع آورى نمایم. مدتى نگذشت که شفا حاصل شد و تصمیم گرفتم به وعده ام وفا کنم هر چند خود را اهل این کار نمى دانستم و بضاعتى نداشتم.

شبلنجى در ادامه مقدمه مى گوید کتاب نور الابصار را بر چهار باب و یک خاتمه تنظیم کردم. باب اول در سیره پیامبر(ص) و خلفاى اربعه، باب دوم ذکر حسنین (حسن و حسین) و باقى ائمه اثنا عشر، باب سوم در باره گروهى از ذریه پیامبر(ص) که در مصر مزار و مسجدى به نام آنها وجود دارد و باب چهارم در باره ائمه چهار گانه مذاهب. خاتمه هم در باره چهار نفر از اقطاب.

منظور مؤلف از این چهار قطب که در خاتمه کوتاه آخر کتاب در باره آنان سخن گفته عبارتند از احمد رفاعى، عبدالقادر جیلى، احمد بدوى و ابراهیم دسوقى که هر چهار نفر از سادات حسینى و حسنى قرن ششم و هفتم بوده‌اند و از بزرگان مذهب شافعى و صوفیه به شمار مى روند.

محتوا

مؤلف در باب نخست کتاب اجمالى از زندگى و سخنان پیامبر(ص) را آورده و هنگام ذکر احادیث آن حضرت با رموزى به منابع خود اشاره مى‌کند. سپس به شرح حال بستگان پیامبر(ص) مى‌پردازد. در ادامه این باب شرح مختصرى از احوال

لینک کمکی