فایل رایگان پاورپوینت نگرشي نو در فهم احاديث نبوي (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت نگرشي نو در فهم احاديث نبوي (کتاب) :

نویسنده

محمد غزالی

موضوع

نقد احادیث اهل سنت

زبان

فارسی

تعداد جلد

1

مترجم

داوود ناروئی

کتاب «نگرشی نو در فهم احادیث نبوی» ترجمه کتاب «السنه النبویه بین اهل الفقه و اهل الحدیث» نوشته دکتر غزالی متفکر مصری از داوود ناروئی است که کتابی مستند در نقد برداشت انحرافی و افراطی وهابیون و سلفیه است.

غزالی در این کتاب ضمن ارجاع به تفکر متقدمان اهل حدیث، در این که هیچ یکی از محدثان معصوم از خطا و اشتباه نیست، نقدهای جدی را بر احادیث جعلی وارد شده در صحیح بخاری و صحیح مسلم وارد می‌کند. تمامی این نقدها از ناحیه تعارض این احادیث با قرآن کریم و عقل برمی‌خیزد.

او در ابتدای کتاب نمونه‌هایی از روایات مبهم و یا مجعول مربوط به بیماری‌زا بودن گوشت گاو، حجاب و نقاب زنان و تحریم تحصیل دختران را بررسی می‌کند. پس دیدگاه ابن حزم را درباره تحریم موسیقی طرح و رد می‌نماید. در بخش بعدی کتاب آداب خوراک و پوشاک و مسکن و احادیث مربوط به زهد، شخصیت دجال، کشف ساق و جهاد و شورا را با توجه احادیث و روایات بررسی می‌کند.

از منظر نویسنده اسلام دین جبرگرا نیست بلکه اخبار و روایات مبتنی بر جبر اغلب جعلی و ساختگی هستند. وی در خاتمه، تنبیه بدنی زنان را مخالف نص صریح قرآن دانسته؛ تمامی اخبار مبتنی بر شدت و خشونت نسبت به زنان را مجعول و نوعی تفسیر وارونه آیات و روایات به‌ شمار می‌آورد.

او در این کتاب از دیدگاه های امام محمد عبده دفاع می کند و از این که احادیث کذب جادوشدن پیامبر صلی الله علیه و آله وارد شده در صحیح بخاری را تکذیب می‌کند، اظهار مسرت کرده و از این که عبده به این سبب مورد اتهام متعصبان و مقلدان جاهل قرار گرفته، اظهار ناراحتی می‌کند: «وقد سرنی ان الشیخ محمد عبده رفض هذا الحدیث، وساءنی أن الرجل الضخم اتهم فی دینه لهذا الموقف المعظم لقدر الرسول!!؛ خوشحال شدم که شیخ محمد عبده، این حدیث را رد کرده‌ است و این که چنین شخصیت بزرگی به خاطر رد این حدیث و در دفاع از جایگاه رسول صلی الله علیه و آله، متهم به بی دینی شده مرا نارحت کرد». (السن

لینک کمکی