فایل رایگان پاورپوینت آستانه حضرت معصومه سلام الله عليها

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت آستانه حضرت معصومه سلام الله عليها :

محتویات

1 موقعیت‌ جغرافیایى حرم 2 تاریخ‌ تأسیس‌ 3 توسعه‌ و بازسازى 4 تاثیر دفن حضرت فاطمه معصومه علیها السلام در وضع قم 5 دورنماى بارگاه‌ حضرت‌ معصومه‌ سلام الله علیها 6 گنبد 7 ضریح‌ 8 ایوان‌‌هاى حرم‌ مطهر 9 صحن‌‌هاى حرم‌ مطهر 10 درهاى حرم‌ مطهر 11 بناهاى الحاقى به‌ حرم‌ مطهر 12 طرح توسعه حرم حضرت معصومه (س) 13 پانویس 14 منابع

موقعیت‌ جغرافیایى حرم

مرقد شریف‌ حضرت‌ معصومه‌ سلام الله علیها در مركز شهر قم‌ واقع‌ شده‌ است‌ و از طرف‌ شمال‌ به‌ میدان‌ آستانه‌، از شرق‌ به‌ خیابان‌ آیت‌ الله مرعشى نجفى و از جنوب‌ به‌ مسجد اعظم‌ و خیابان‌ موزه ‌و از طرف‌ غرب‌ به‌ مدرسه‌ فیضیه‌ منتهى مى‌شود.

تاریخ‌ تأسیس‌

پس‌ از وفات‌ حضرت‌ فاطمه‌ معصومه‌ علیهاالسلام آن‌ بزرگوار توسط‌ موسى بن‌ خزرج‌ بن‌ سعد اشعرى قمى ‌به‌ خاك‌ سپرده‌ شد. موسى بن‌ خزرج‌ سایبانى از حصیر و بوریا بر قبر شریف‌ آن‌ بزرگوار برافراشت‌. محل‌ این‌ مقبره‌ در قدیم‌ به‌ «بابلان‌» معروف‌ بود. از این‌ تاریخ‌ به‌ بعد شهرت‌ و آوازه قم‌ آغاز شد. ساختمان‌‌سازى و سازندگى این‌ شهر رو به ‌افزایش‌ نهاد و تاكنون‌ ادامه‌ دارد.

توسعه‌ و بازسازى

در سال‌ 256 هـ اولین‌ گنبدى كه‌ بر فراز تربت‌ پاك‌ فاطمه‌ معصومه‌ سلام الله علیها بنا شد، گنبدى برجى شكل‌ با آجر و سنگ‌ بود كه‌ به‌ همت‌ حضرت‌ زینب‌ دختر امام‌ جواد علیه السلام ساخته‌ شد؛ و آن‌ زمانى بود كه ‌آن‌ حضرت‌ براى زیارت‌ عمه‌اش‌ حضرت‌ معصومه‌ سلام الله علیها به‌ قم‌ آمده‌ بود.

در سال‌ 350 هـ به‌ همت‌ زید بن‌ احمد بن‌ بحر اصفهانى بارگاه‌ مطهر حضرت‌ معصومه‌ سلام الله علیها تجدیدبنا شد و دَرَ كوچك‌ آن‌ را با در بزرگترى تعویض‌ كرد.

در سال‌ 429ـ465 هـ و در زمان‌ طغرل‌ سلجوقى اَمیر اَبوالفضل‌ عراقى گنبد كوچك‌ مرقد را به‌ گنبد بزرگى تبدیل‌ و آن‌ را از نو بنا كرد.

در سال‌ 529 هـ به‌ همت‌ زن‌ نیكوكارى به نام‌ شادبیگم‌ دختر عمادبیگ‌ گنبدى بر قبر شریف‌ آن‌ حضرت‌ بنا شد.

در سال‌ 925 هـ مرقد شریف‌ به‌ همت‌ شاه‌ اسماعیل‌ صفوى تجدیدبنا شد. او ایوان‌ شمالى و زیربناى ساختمان‌ صحن‌ عتیق‌ (قدیم‌) را بنا نهاد.

در سال‌ 950 هـ شاه‌ تهماسب‌ صفوى ضریحى از كاشى روى قبر بنا نمود.

در سال‌ 1077 هـ، شاه‌ سلیمان‌ صفوى صحن‌ موزه‌ را در سمت‌ جنوبى حرم‌ بنا نمود.

در سال‌هاى 1210 تا 1214 هـ به‌ دستور نظام‌ السلطنه‌ در ضلع‌ غربى حرم‌ مطّهر دو دَرَنقره‌اى نصب‌ گردید.

در سال‌ 1213 هـ به‌ دستور فتح‌على شاه‌ قاجار قبر و گنبد و دَرَ مرقد شریف‌ با پوشش‌ طلایى ‌آراسته‌ شد.

در سال‌ 1215 هـ جداره‌ى داخل‌ گنبد با نقش‌ و نگارهاى برجسته‌ آینه‌‌كارى و كتیبه‌هاى زیباى‌ معرق‌ آراسته‌ گردید.

در سال‌ 1218 هـ قلى‌خان‌ یكى از رجال‌ حكومتى دولت صفوى ایوان‌ حرم‌ را تجدیدبنا نمود و به‌ جاى كاشى‌هاى گنبد خشت‌‌هایى با پوشش‌ طلا در آن‌ به‌ كار برد.

در سال‌ 1221 زمین‌ و دیوار حرم‌ با سنگ‌ مرمر پوشانده‌ شد و ضریح‌ حرم‌ با پوششى از طلا آراسته‌ گردید و در ضلع‌ شمالى رواق‌ متصل‌ به‌ ایوان‌ طلا یك‌ دَرَ طلایى نصب‌ گردید.

در سال‌ 1266 هـ شاه‌ اسماعیل‌ ایوان‌‌ها را تجدیدبنا نمود، و صحن‌ قدیم‌ را گسترش‌ داد و در قسمت‌ شمالى صحن‌ قدیم‌ مناره‌أى را‌ ساخت‌.

در سال‌ 1303 هـ وزیر اعظم‌، اتابك‌ پسر اَمین‌السلطان‌ آنچه‌ را كه‌ پدرش‌ بنا نموده‌ بود تكمیل‌ كرد. او زیربناى صحن‌ نو معروف‌ به‌ «صحن ‌اتابكى‌» را بنا كرد و تزیین‌ و بناى اتاق‌‌هاى اطراف‌ آن‌ را كه‌ بر مقبره‌هاى «اعیان‌» معروف‌ است‌، به ‌پایان‌ رساند.

در سال‌ 1354 هـ موزه‌ى آستانه‌ احداث‌ شد و‌ همه هدایاى ارزشمند و گران‌بها در آن‌ موزه ‌نگهدارى شد.

در سال‌ 1375 هـ ضریح‌ فولادى با نقره‌ پوشانده‌ شد و با نقش‌ و نگارها و كتیبه‌‌هاى زیباى معرق ‌آراسته‌ گردید.

سپس‌ شهاب‌ الملك‌ گلدسته‌هاى ایوان‌ شمالى را ساخت‌ و آن‌‌ها را با كاشى مزین‌ كرده‌، كامران‌ میرزا بر فراز مأذن‌‌هاى ذكر شده‌ میله‌‌هایى از طلا نصب‌ نمود.

تاثیر دفن حضرت فاطمه معصومه علیها السلام در وضع قم

به دلیل موقعیت ممتاز حضرت فاطمه معصومه علیها السلام در میان دیگر امامزادگان ، مدفون شدن وى در قم وضع این شهر را به كلى تغییر داد. برخى از این تغییرات عبارتند از :

1 - شهر قم به تدریج از شمال شرقى ، به جنوب غربى كه محل دفن آن حضرت بود كشیده شد؛ به طورى كه حرم حضرت فاطمه معصومه علیها السلام كه در فاصله اى از شهر قرار داشت ، امروزه در مركز شهر قرار گرفته است .

2 - توجه پادشاهان و امرا و نیز گروه هاى مختلف مردم به این شهر بیشتر شد و عده بسیارى از مردم به قم مهاجرت كردند؛ به طورى كه هم اكنون شهر قم یكى از مهاجر پذیرترین شهرهایى مى باشد كه از اقصى نقاط كشور و حتى از دیگر كشورها، به این شهر روى مى آورند.

3 - قم ، موقعیت مذهبى خاصى به خود گرفت و در واقع مركز روحانیت شیعه شد؛ به طورى كه عده اى از بزرگترین علماى شیعه در آن اقامت داشته و یا از آن برخاسته اند.

4 - در هر سال هزاران نفر از مردم داخل و یا خارج كشور جهت زیارت به این شهر مقدس سفر مى كنند و حتى عده اى از توریست ها نیز جهت بازدید از شهر و حرم حضرت معصومه علیها السلام و مناظر زیباى آن (ایوان هاى طلا، آینه كارى و كاشى كارى ) به این شهر روى مى آورند.

دورنماى بارگاه‌ حضرت‌ معصومه‌ سلام

لینک کمکی