فایل رایگان پاورپوینت آغاز وحي بر پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت آغاز وحي بر پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله :

محتویات

1 اقامت پیامبر در غار حرا 2 چگونگی آغاز نزول قرآن‌ 3 زمان آغاز نزول قرآن 4 پانویس 5 منابع

اقامت پیامبر در غار حرا

غار حرا بر روی كوهی با همین نام است كه در فاصله دو فرسنگی شهر مكه، در ناحیه‌ی شمال شرق آن قرار گرفته[1] كه به نام كوه نور نیز شناخته می‌شود. این كوه در شمار برخی از كوههای مقدس یاد شده است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مدتی از سال را در این غار به عبادت خداوند مشغول می شدند.

این خلوت گزینی مقدمه‌ای برای بعثت و نزول قرآن بر آن حضرت به شمار می‌رفته است. گفته شده كه نشستن پیامبر در غار حرا همراه با سه چیز بوده: یكی خلوت، دیگری تعبد و سوم نگاه به كعبه از فراز غار حراء.[2]

چگونگی آغاز نزول قرآن‌

امام هادى علیه السلام در مورد آغاز بعثت و نزول قرآن می فرماید: «هنگامى كه محمد صلّى اللّه علیه و آله و سلّم تجارت شام را ترك گفت و آنچه را خداوند از آن راه به وى روزى كرده بود به مردم مستمند بخشید، هر روز به كوه حرا مى‏‌رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار مى‌‏نگریست و شگفتى‏‌هاى رحمت و بدایع حكمت الهى را مورد مطالعه قرار مى‏‌داد. به اطراف آسمانها نظر مى‌‏دوخت و كرانه‌‏هاى زمین و دریاها و دره‏ها و دشتها و بیابانها را از نظر مى‌‏گذرانید و از مشاهده آن همه آثار قدرت و رحمت الهى درس عبرت مى‌‏آموخت. از آنچه مى‌‏دید به یاد عظمت خداى آفریننده مى‌‏افتاد، آنگاه با روشنى خاصى به عبادت خداوند اشتغال مى‌‏ورزید. چون به سن چهل سالگى رسید و خداوند به دل وى نظر نمود، دل او را بهترین و روشنترین و خاضع‏ترین دلها یافت. پس فرمان داد كه درهاى آسمانها گشوده گردد. محمّد صلّى اللّه علیه و آله از آنجا به آسمانها نگاه مى‌‏كرد.

سپس به فرشتگان امر كرد فرود آیند، آنها نیز فرود آمدند، و محمد (ص) آنها را مى‌‏نگریست، و خدا مرحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمانها به سر محمد و چهره او معطوف داشت و به جبرئیل روح الامین كه در هاله‌‏اى از نور قرار داشت نظر دوخت. طاووس ملائکه به سوى او هبوط نمود و بازوى او را گرفت و تكان داد و گفت: ای محمد بخوان! گفت: چه بخوانم؟ جبرئیل گفت: اى محمد! اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ، خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ، الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، عَلَّمَ الْإِنْسانَ ما لَمْ یَعْلَمْ‏. سپس به او آنچه را رب او عز و جل وحی نموده بود وحى کرد و به بالا صعود کرد. و محمد از كوه فرود آمد در حالی که از مشاهده عظمت جلال خداوندى و كبریای شان او دچار تب گردیده بود و از این‏كه مبادا قریش و مردم مكه نبوت او را تكذیب كنند و به جنون و تماس با شیطان نسبت دهند سخت هراسان بود. او از روز نخست خردمندترین بندگان خدا و بزرگترین آنها بود. و مبغوض ترین چیزها در نزد او شیاطین و كارهاى دیوانگان بود.

پس خداوند اراده نمود که سینه اش را گشاده سازد و قلبش را شجاع نماید. بدین منظور كوهها و صخره‌‏ها و سنگلاخ

لینک کمکی