فایل رایگان پاورپوینت آيت الله سيد محسن امين

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت آيت الله سيد محسن امين :

محتویات

1 ولادت و خاندان 2 تحصیلات و استادان 3 آثار و تألیفات 4 فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی 5 وفات 6 منابع

ولادت و خاندان

سید محسن امین فرزند عبدالکریم‌ عاملی‌، در سال 1284 قمری در جبل عامل لبنان به دنیا آمد. آل امین در گذشته های دور در شهر حله روزگار می گذراند که دست سرنوشت این مردم سخت کوش را به «جبل عامل» کوچاند. خاندان او نسب به امام علی بن الحسین علیه السلام می رساند.

تحصیلات و استادان

سید محسن امین، قرآن، نوشتن، شنا و اسب دوانی را به یاری پدر، مادر و خویشاوندان آموخت. چون به 6 سالگی گام نهاد، به نحو و خوشنویسی روی آورد و از محضر دانشوران قبیله کامیاب شد. او در 1297 ق. به روستای «عیثاالزط» شتافت و از سید جواد مرتضی دانشمند آن سامان بهره گرفت. توقف در «عیثاالزط» تا حدود 1300 ق. به درازا کشید. سید محسن در این روستا با پرهیزگاری به نام شیخ محمد دبوق آشنا شد. مردی هوشمند، پارسا، شیفته‌ دانش و ادیب که سید محسن آشنایی با او را نعمتی الهی می دانست. شرح قطر، صرف، شرح ابن ناظم بر الفیه، شرح جاربردی بر کافیه و مغنی از اندوخته های فرزند عبدالکریم در «عیثاالزط» بود.

سید محسن امین در 1301 ق. به بنت جبیل رفت و همراه شیخ محمد دبوق از محضر سید نجیب فضل الله حسنی عیناثی و شیخ موسی شراره بهره برد. حضور در بنت جبیل تا 1304 ادامه یافت. در این سال شیخ موسی شراره دیده از جهان فروبست و فرزند عبدالکریم که تا بحث استصحاب معالم پیش رفته بود. ناگزیر در جستجوی استادی دیگر برآمد. استادی که هرگز نیافت و چون توان مالی نداشت، هوای جنوب از سر برون کرده به گوشه نشینی، تدریس و مطالعه روی آورد.

سفر به نجف:

سید محسن امین در رمضان 1308 ق، رهسپار نجف شد و در درس بزرگان حوزه حضور یافت. سید علی بن سید محمود عاملی، سید احمد کربلایی، شیخ محمدباقر نجم‌ آبادی و شیخ الشریعه اصفهانی، گروهی از استادان سید محسن بودند که او را در آموختن کتاب‌های شرح لمعه، قوانین و رسائل یاری دادند. وی سپس در درس خارج اصول شیخ محمدکاظم خراسانی شرکت جسته، یک دوره اصول فقه از آن بزرگمرد بهره برد و در کنار آن از درس فقه آقا رضا همدانی و شیخ محمد طه نجف نیز کامیاب شد.

آثار و تألیفات

آیت الله امین می گوید: «گفته می‌‌شود اگر تألیفات مرحوم مجلسی را بر عمر وی تقسیم کنند سهم هر روز او جزوه‌ای خواهد شد. این سخن را اغراق‌آمیز دانسته‌اند با این که وی هم دستیار داشت و هم ثروت که ما این دو را نداشتیم. گاه می‌‌شد که برای مقابله و تصحیح مطبعی کتابی که چاپ می‌‌کردیم، کسی نبود کمک کند و به تنهایی مقابله و تصحیح می‌‌کردم که وقت زیادی را اشغال می‌‌کرد. لیکن ما تا توانستیم عزلت گزیده از مردم دور بودیم. البته نظارت بر امور اجتماعی و فصل خصومت و تدبیر امور معاش و مسائل دیگر نیز بود...».

از سید محسن امین، حدود 100 جلد کتاب و رساله بر جای مانده است، از جمله:

اعیان الشیعه، شرح ‌حال بزرگان شیعه لواعج الاشجان فی مقتل الحسین، در بیان واقعه عاشورا المجالس السنیه فی مناقب و مصائب العتره النبویه حاشیه بر عروه الوثقی کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب، در رد عقاید وهابیت تاریخ جبل عامل البحر الزخار فی شرح احادیث الائمه الاطهار حذف الفضول عن علم الاصول.

فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی

نامه های فراوانی که شیعیان دمشق سمت نجف فرستادند، سودمند واقع شد و دانشور بزرگ خاندان امین را به خدمت در آن سامان مشتاق ساخت. بنابراین در واپسین روزهای جمادی الثانی سال 1319 ق. نجف را پس از دو سال و نیم اقامت - ترک گفته، رهسپار دمشق شد و در روزهای پایانی شعبان بدان شهر رسید.

روشنگری و آگاه‌سازی:

او که به چیزی جز نیکبختی مسلمانان نمی اندیشید، با همه توان برای از میان برداشتن سه عامل تیره روزی مؤمنان یعنی ناآگاهی، تفرقه و کژروی ها به نورافشانی پرداخت. ایجاد مدرسه هایی برای آموزش و پرورش دختران و پسران، وقف زمین و ساختمان‌هایی برای پیشبرد اهداف آموزشی و چاپ و انتشار کتاب‌های ویژه این آموزشگاه‌ها، بخشی از تلاش‌های دانشور بیدار جبل عامل در زدودن زنگار ناآگاهی و جهل از جامعه‌ اسلامی به شمار می آید.

نگارش کتاب «لواعج الاشجان» درباره شهادت امام حسین علیه السلام و نیز مجموعه پرارزش «المجالس السنیه» در مناقب و مصائب معصومان پاک علیهم السلام، گوشه ای از کوشش‌های وی در از میان برداشتن کژروی های موجود در برگزاری عزای پیشوایان پاک به ویژه حضرت امام حسین علیه السلام شمرده می شود.

البته آن بزرگوار بدین بسنده نکرده، با نوشتن رساله «التنزیه» ضربه ای اساسی به پیکر کژاندیشان ناآگاه وارد ساخت. در پی انتشار این اثر، که با هدف پاکسازی گردهمایی مذهبی از بدعت‌ها و گمراهی‌ها انجام شد، مردم ناآگاه چنان در برابرش موضع گرفتند، که برخی از دوستانش خطر «انقلاب عوام» را به وی گوشزد کردند. سید محسن امین خود در این باره می گوید: «در برابر این رساله برخی از مردم برخاسته، هیاهو

لینک کمکی