فایل رایگان پاورپوینت آيت الله سيد محمد وحيدي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت آيت الله سيد محمد وحيدي :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 3 اساتید 4 تألیفات 5 خصوصیات اخلاقی 6 رحلت 7 منبع 8 آرشیو عکس و تصویر

ولادت

سال 1334 ه.ق در یكی ازجمعه های ماه رجب خورشید گریبان شهر شبستر را چاك زد و با لبخند پر معنا به دنیا فروغ و سرور را نوید داد كه آن هم تولد فرزندی از سلاله ائمه اطهار از صلب پدری عالم و فقیه و مادری عارف به حقوق اهل بیت در یك خانواده روحانی دیده به جهان گشود و از بدو تولد گویی هاتفی غیبی پدر و مادر را بشارت می داد كه این فرزند یكی از اختران سپهر اجتهاد و رادمردان تقوا خواهد شد پدر و مادر او را محمد نامیدند تا اقتداء كرده باشند بر نام جدشان حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه آله).

تحصیلات

مرحوم سید محمد وحیدی از هفت سالگی، تحصیلات خود را آغاز كرد. در دوازده سالگی به علوم حوزوی مشغول شد. سطوح مقدماتی را نزد والد گرامی خود و علمای (شبستر) گذراند. پانزده ساله بود كه برای تحصیلات بالاتر به تبریز رفت و در مدرسه (طالبیه) سكنا گزید. و با شوق و ذوق فراوان یك لحظه از درس و بحث باز نماند و از علمای تبریز نهایت استفاده را برد و پس از دو سال اقامت در آنجا برای تكمیل دانش های خود رهسپار مركز مهم علمی و تحقیقی قم شد و در سال 1317 ه.ش در سن 22 سالگی برای تكمیل تحصیلات و استفاده از محضر مشاهیر علما به سوی نجف اشرف رهسپار شد و از حوزه های درس مشاهیر بزرگ نجف، استفاده نمود و در این دوران، تدریس سطوح عالی را نیز آغاز كرد و جمع كثیری از فاضلان و عالمان از حوزه درس ایشان بهره گرفتند.

معظم له پس از دو سال واندی اقامت در نجف و بهره گیری از مراجع بزرگ وقت در سال 1320 ه.ش مجددا به قم آمدند و در این شهر اقامت گزیدند و در ضمن اشتغال به تحصیلات عالی و حضور در جلسه های درس خارج مراجع وقت، خود نیز در بیشتر ساعت به تدریس سطوح مختلف علوم دینی مشغول شدند و موفق به تربیت شاگردانی ممتازی گردیدند.

اساتید

ایشان سطوح مقدماتی را نزد والد گرامی و علمای شبستر گذراند و در قم درس های فقه و اصول آیات عظام و فقهای بنام حضرات آیات: حاج شیخ عبدالكریم حائری، سید محمد حجت، حاج شیخ محمد علی حائری، سید محمد تقی خوانساری و میر سید علی یثربی كاشانی و بروجردی و در فلسفه و كلام از محضر حضرات آیات: شاه آبادی، شیخ مهدی مازندرانی، میرزا آقا دامغانی خوشه های فراوانی چید.

از سال 1380 ه.ق درس خارج معظم له یكی از چند درس مهم حوزه علمیه قم بود.

تألیفات

تألیفات ارزشمند و آثار علمی مرحوم سید محمد وحیدی، فصل درخشانی از زندگی علمی و معنوی ایشان را رقم می زند كه از آن میان می توان به كتب زیر اشاره نمود.

1 - مستمسكات الاحكام.

2 ـ الهدایه فی مسائل الاجاره.

3 ـ اللئالی المنتظمه فی مسائل المستحدثه.

4 ـ حاشیه عروه الوثقی.

5 ـ الفلاح فی مسائل النكاح.

6 ـ مجمع الفواید فی شرح غرر الفراید.

7 ـ حاشیه منهاج الصالحین.

8 ـ وجیزه النافعه.

9 ـ تحفه الولاه.

10 ـ النقد و التفریعات.

11 ـ توضیح المسایل

12 ـ ذخیره العباد.

13 ـ شرح دعای سحر.

14 ـ تفسیر قرآن كریم.

15 ـ مناسك حج

16 ـ شرح و ترجمه احادیث خصال شیخ صدوق.

17 ـ پرتو ولایت (شرح زیارت جامعه كبیره).

18 ـ كتابی مخطوط شامل پنجاه منبر فارسی.

خصوصیات اخلاقی

آنچه عالمان دینی و دانشوران الهی را تشخص می بخشد و آنان را در نزد مردم عزیز می دارد ویژگی های اخلاقی و بر جستگی های روحی و آمیختگی علم و عمل در آنان است.

ویژگی های معظم له را می توان به طور خلاصه به موارد ذیل تقسیم كرد كه شرح هر یك از آنها در این مقوله نمی گنجد.

1 - ایشان شناخت دین و عم

لینک کمکی