فایل رایگان پاورپوینت ابن اثير، علي بن محمد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت ابن اثير، علي بن محمد :

محتویات

1 زندگی‌نامه 2 ابن اثیر از زبان دیگران 3 تألیفات 4 منابع

زندگی‌نامه

عزالدین ابن اثیر در جمادی الاول سال (555 هجری) قمری در جزیره ابن‌ عُمر متولد شد. پدرش از کارگزاران دولت اتابکه موصل در دولت عمادالدین زنکی علاوه بر سمت دولتی به تجارت نیز مشغول بود.

عزالدین دو برادر دیگر هم دارد که آنها نیز ملقب به ابن اثیر مشهورند: برادر بزرگتر از او مجدالدین ابن اثیر (م، 606 ق) متخصص در علوم دینى و برادر کوچکترش ضیاءالدین ابن اثیر (م، 637 ق) از مشاهیر ادب عرب و صاحب کتاب معروف «المثل السائر فى ادب الکاتب».

ابن اثیر اوائل کودکی را با آموزش قرآن شروع کرد و در جوانی در شهرهای موصل، شام و بغداد نزد اساتیدی چون ابن ریان، ابوحفص عمر بن طبرزد بغدادی و دیگر اساتید دانش آموخت. وی‌ برخى‌ از این‌ استادان‌ خود را در الکامل‌ معرفى‌ کرده‌ است‌.

وی در نیمه دوم قرن ششم و ثلث اول قرن هفتم زندگى کرد. حیات او که معاصر با پنج تن از خلفاى بنى عباس بود، بحرانهاى سیاسى متعددى را دربرمى گرفت که مهمترین آنها افول دولت سلجوقى، انقراض فاطمیان بدست صلاح الدین ایوبى، تعرض صلیبی ها به صفحات شرقى مدیترانه و ورود مغول به جهان اسلام بود. به علاوه جریانهاى فکرى متعدد که با یکدیگر نزاع داشتند و نیز بحرانهاى اقتصادى در آن روزگار، نابسامانى جامعه ابن اثیر را مضاعف مى کرد.

او سرانجام در سال 632 یا 630 هجری قمری در موصل از دنیا رفت.

ابن اثیر از زبان دیگران

"یاقوت حموی" یکی از شخصیت‌های بزرگ اهل تسنن برای او ارزش والایی قائل بود

لینک کمکی