فایل رایگان پاورپوینت بشربن عمرو

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت بشربن عمرو :

«بشیر بن عمرو» یا «بشر بن عمرو» یکی از یاران شهید امام حسین علیه السلام در كربلاست. بشر بن عمرو بن الاحدوث الحضرمی، یمنی الاصل بوده و حضرمی قبیله ای از قحطانیه «حضرموت» یمن است و بعضی ها او را از قبیله کنده می دانند. بشر از تابعین محسوب شده و پسرانی داشته که به جنگاوری معروف بوده اند.

وى چند روز پیش از واقعه كربلا به امام حسین علیه السلام پیوست. شب عاشورا پس از صدور اجازه انصراف از سوى آن حضرت، براى بشیر خبر آوردند كه پسرش در مرز رى اسیر شده است. او با شنیدن این خبر اظهار داشت: «امیدوارم كه خداوند به من و او در برابر این گرفتارى ها پاداش دهد دوست ندارم كه فرزندم اسیر باشد و من زنده باشم».

امام حسین علیه السلام با شنیدن سخن او فرمود: «خدایت رحمت كند. من بیعت خود را از تو برداشتم برو و براى رهایى فرزندت بكوش». بشیر گفت: درندگان، زنده زنده مرا بخورند اگر از تو جدا گردم و در این بى كسى تنهایت بگذارم و سپس سراغت را از كاروانیان بگیرم؛ نه نه، هرگز!».

حضرت فرمود: پس بیا و این جامه ها را به فرزندت بده تا براى آزادى برادرش هزینه كند. آنگاه پنج جامه، به ارزش هزار دینار به او داد. بشیر بن عمر روز عاشورا به میدان نبرد شتافت و رجزى به این مضمون خواند: اى نفس امروز خداى مهربان را دیدار خواهم كرد و تو از هر احسان و نعمتى پاداش خواهى گرفت. بی‌تابى مكن، زیرا همه چیز فانى است و شكیبایى تو در پیشگاه خداوند بیشترین پاداش را دارد.

او آن قدر با دشمنان جنگید تا به شهادت رسید. برخی «بشر بن عمرو» و «سوید بن عمرو» را آخرین شهدای غیربنی هاشم دانسته اند و برخى شهادت او را در حمله نخستین گفته اند. در زیارت ناحیه مقدسه از وى چنین یاد شده است: السّلامُ عَلى بِشْرِ بْنِ عُمَر الْحَضْرَمى ، شَكِّرَاللَّهُ لَكَ قَوْلَكَ لِلْحُسَیْنِ علیه السلام وَقَدْ اذِنَ لَكَ فِى الانْصرافِ: اكَلَتْنِى اذَنْ السِّباعُ حَیَّاً انْ فارَقْتُكَ وَاسْأَلُ عَنْكَ الرّكَبانَ وَاخْذُلُكَ مَعَ قِلَّهِ الَاعْوانِ لایَكُونُ هذا ابَداً.

سلام بر بشر بن عمر حضرمى؛ خدا به تو پاداش خیر دهد به جهت اعلام وفاداریت نسبت به امام حسین علیه السلام

لینک کمکی