فایل رایگان پاورپوینت تأويل الايات

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تأويل الايات :

محتویات

1 مؤلف 2 انگیزه تألیف‌ 3 تاریخچه 4 اسلوب كتاب 5 مصادر كتاب 6 خلاصه‌ 7 شرح‌ 8 ترجمه‌ 9 چاپ 10 منابع 11 متن کتاب تاویل الایات الظاهره

مؤلف

علی استرآبادی، تاریخ دقیق ولادت او مشخص نیست اما بنا بر تحقیق، او از علماى قرن دهم هجرى است. وی شاگرد شیخ نور الدین على بن عبدالعالى، معروف به محقق كركى مى‌باشد. از آثار ایشان،تأویل الآیات الظاهره فی فضائل العتره الطاهره و الفوائد الغرویه، فی شرح الجعفریه می باشد. ایشان در سال 940 ق رحلت نمودند.

انگیزه تألیف‌

سید شرف الدین در مقدمه، انگیزه خود را از تألیف كتاب چنین بیان مى‌كند: «آیات فراوانى در قرآن مجید در مدح اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و ذم و نكوهش دشمنان آنان آمده و روایات فراوانى در تفسیر این آیات وارد شده ولى این روایات در كتب مختلف تفسیر پراكنده‌اند به طورى كه دسترسى به آنها و اطلاع از همه آنها براى مراجعه كنندگان مشكل است، لذا تصمیم به جمع‌آورى آنها در یك كتاب گرفتم تا موجب هدایت طالبان راه راست گردد. مأخذ تمام مطالب را هم روایات نقل شده از راسخین در علم قرار دادم زیرا هر چه از ناحیه آنها باشد مسلماً صحیح و خدشه ناپذیر است. البته مقدارى هم، روایاتى از طریق عامه نقل كرده‌ام كه بسیار اندك است».

تاریخچه

روایتى از طریق شیعه و سنى از امیرمؤمنان امام على علیه السلام نقل شده كه آن حضرت مى‌فرماید: «قرآن چهار بخش است. یك چهارم آن در مورد اهل بیت علیهم السلام است. یك چهارم آن درباره دشمنان آنهاست. یك چهارم سنن و امثال است و یك چهارم دیگر فرائض و احكام است».

با توجه به این كلام امیرمؤمنان، علماى اسلام اقدام به جمع آورى آیات قرآن مجید كه در وصف اهل بیت نازل شده كرده‌اند و تاكنون ده‌ها عنوان كتاب در این موضوع تألیف كرده‌اند. علمایى مانند: عبدالرزاق كاشانى، آقا نجفى اصفهانى، محمد بن ماهیار، ابونعیم اصفهانى و بسیارى دیگر.

البته هر یك از این بزرگان آن مقدار از احادیث كه به دستش رسیده ضبط نموده و به جاست كه همه این كتب‌ها با حذف مكررات به یكدیگر ضمیمه شده و كتابى جامع در این موضوع نگاشته شود.

اسلوب كتاب

سید شرف الدین به خاطر سهولت هر چه بیشتر در بازیابى مطالب كتاب، آن را به ترتیب قرآن قرار داده و از سوره حمد آغاز كرده و به سوره اخلاص ختم نموده است.

در هر قسمت نیز ابتدا نام سوره، بعد آیات مورد نظر را با شماره آیه ذكر كرده، پس از آن و در ذیل آیه روایات اهل بیت علیهم السلام را در تأویل آن آیه آورده است.

مصنف در بعضى موارد در پایان روایات توضیحاتى براى روشن شدن معناى آیه و روایتِ ذیل آن ذكر كرده است.

سید شرف الدین آیات را به صورت گلچین آورده و در این بین نام بعضى از سور قرآن در كتاب نیامده زیرا روایتى ذیل آیات آن سوره نیافته است.

نكته بسیار مهمى كه هنگام مطالعه این كتاب باید در نظر گرفته شود. آن است كه كتاب در صدد بیان ترجمه یا تفسیر آیات بوسیله روایات نیست، چرا كه تفسیر هم مانند

لینک کمکی