فایل رایگان پاورپوینت تاريخ و زمان بعثت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تاريخ و زمان بعثت :

تقویم هجری قمری

روز واقعه:27 رجب

سال چهلم عام الفیل


تاریخ آغاز بعثت

علمای شیعه اتفاق نظر دارند که آن حضرت روز بیست و هفتم ماه رجب سال چهلم عام الفیل به پیامبری مبعوث گشته است.[1] كه با روز نوروز مطابق بود. اما علمای اهل تسنن هفدهم یا هجدهم یا نوزدهم ماه مبارک رمضان را تاریخ بعثت آن حضرت دانسته اند.[2] حضرت محمد بن عبدالله صلى الله علیه و آله و سلم به سن چهل سالگى به رسالت مبعوث شد.[3]

چگونگی بعثت

از جمله احادیثى كه آغاز بعثت را به خوبى و با تفصیل بیشتری روشن مى ‌سازد، روایتى است از حضرت امام هادی علیه السلام است. علی دوانی در کتاب تاریخ اسلام این روایت را به این صورت نقل می نماید:

«هنگامى كه محمد صلى الله علیه و آله ترك تجارت شام گفت و آن چه خدا از آن راه به وى بخشیده بود به مستمندان بخشید، هر روز به كوه حرا مى‌ رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار مى‌ نگریست، و شگفتى‌ هاى رحمت و بدایع حكمت الهى را مورد مطالعه قرار مى‌ داد.

به اطراف آسمان‌ ها نظر مى‌ دوخت، و كرانه ‌هاى زمین و دریاها، دره‌ها، دشت‌ ها و بیابان‌ ها را از نظر مى‌ گذرانید، و از مشاهده آن همه آثار قدرت و رحمت الهى، درس عبرت مى‌ آموخت.

از آن چه مى‌ دید، به یاد عظمت‌ خداى آفریننده مى‌ افتاد. آن گاه با روشن بینى خاصى به عبادت خداوند اشتغال مى‌ ورزید. چون به سن چهل سالگى رسید خداوند نظر به قلب وى نمود، دل او را بهترین و روشن ترین و نرم ترین دل ها یافت.

در آن لحظه خداوند فرمان داد درهاى آسمان‌ ها گشوده گردد. محمد صلى الله علیه و آله از آن جا به آسمان‌ ها مى ‌نگریست، سپس خدا به فرشتگان امر كرد فرود آیند، و آن ها نیز فرود آمدند، و محمد صلى الله علیه و آله آن ها را مى‌ دید. خداوند رحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمان‌ ها به سر محمد صلى الله علیه و آله و چهره او معطوف داشت.

در آن لحظه محمد صلى الله علیه و آله به جبرئیل كه در هاله‌اى از نور قرار داشت نظر دوخت. جبرئیل به سوى او آمد و بازوى او را گرفت و سخت تكان داد و گفت: اى محمد! بخوان. گفت: چه بخوانم؟ «ما اقرا»؟

جبرئیل گفت: «نام خدایت را بخوان كه جهان و جهانیان را آفرید. خدائى كه انسان را از ماده پست آفرید (نطفه). بخوان كه خدایت‌ بزرگ است. خدائى كه با قلم دانش آموخت و به انسان چیزهائى یاد داد كه نمى‌ دانست‌».

پیك وحى، رسالت‌ خود را به انجام رسانید، و به آسمان‌ ها بالا رفت. محمد صلى الله علیه و آله نیز از كوه فرود آمد. از مشاهده عظمت و جلال خداوند و آن چه به وسیله وحى دیده بود كه از شكوه و عظمت ذات حق حكایت مى‌ كرد، بیهوش شد، و دچار تب گردید.

از این كه مبادا قریش و مردم مكه نبوت او را تكذیب كنند، و به جنون و تماس با شیطان نسبت دهند، نخست هراسان بود. او از روز نخست‌ خردمندترین بندگان خدا و بزرگترین آن ها بود. هیچ چیز مانند شیطان و كارهاى دیوانگان و گفتار آنان را زشت نمى‌ دانست.

در این وقت‌ خداوند اراده كرد به وى نیروى بیشترى عطا كند، و به دلش قدرت بخشد. بدین منظور كوه‌ها و صخره‌ها و سنگلاخ ها را براى او به سخن در آورد. به طورى كه به هر كدام مى‌ رسید، به وی اداى احترام مى‌ كردند. و مى‌

لینک کمکی