فایل رایگان پاورپوینت تجريد الاعتقاد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تجريد الاعتقاد :

محتویات

1 نام کتاب 2 مولف 3 موضوع و محتوای تجرید الاعتقاد 4 شروح و تعلیقات تجرید الاعتقاد 5 اظهار نظرها در مورد کتاب تجرید الاعتقاد 6 وضعیت نشر کتاب 7 پانویس 8 منابع

نام کتاب

علامه شعرانی ره از شارحان کتاب تجرید الاعتقاد در مقدمه خود می گوید:

نام كتاب در غالب تصانیف تجرید الكلام ضبط شده است اما چون شرح علامه حلى قدس سرّه كشف المراد فى شرح تجرید الاعتقاد است و ما باین شرح عنایت تام داشتیم در همه جاى كتاب تجرید الاعتقاد آوردیم. و آنچه خود مؤلف در متن فرمود سمیته تجرید العقائد

گویا شهرت این کتاب به تجرید الاعتقاد در نزد دیگران نیز به خاطر شیوع کتاب کشف المراد علامه حلی است که از دیرباز به عنوان متن درسی حوزه های علمیه بوده است.

مولف

ابوجعفر نصیرالدین محمد بن محمد حسن طوسى، معروف به خواجه نصیرالدین طوسى دانشمند بزرگ و نویسنده معروف، فیلسوف، محقق، منجم، متولد و بزرگ شده در طوس، متوفی در بغداد و پدرش از علماى طوس بود. خواجه نصیرالدین مقدمات را از پدرش فراگرفت و در جوانى به نیشابور رفت و از محضر استادان بزرگ بهره گرفت.

او در واقعه حمله مغول 22 ساله بود و به قلاع اسماعیلى پناه برد و تا سال 654 ق در كنار ایشان بسر برد. پس از تسلط هلاكوخان، خواجه با او رابطه خوبى داشت و هلاكو او را بسیار گرامى مى داشت. در سال 658 ق از طرف هلاكو مأموریت یافت كه رصدخانه مراغه را تأسیس كند و به امر هلاكو جمیع اوقات ممالك ایلخانى در اختیار او قرار گرفت.

خواجه توانست رصدخانه عظیمى احداث كند و عالمان بزرگ زمان را در آنجا گرد آورد. او كتابخانه بزرگ و ارزشمندى هم تأسیس كرد. نتیجه كار این گروه تنظیم زیج ایلخانى بود. خواجه تا آخر عمر در خدمت علم باقى ماند و على رغم نفوذ بسیارش، تمایلى به مقامات دنیوى نداشت.

از شاگردان خواجه می توان به علامه حلى، سید عبدالكریم بن طاووس،قطب الدین شیرازى و شهاب الدین ابوبكر كازرونى اشاره نمود.

برخی از دیگر تالیفات او عبارتند از :

تحریر اصول اقلیدس اخلاق ناصرى اثبات واجب تعالى شرح اشارات ابن سینا تلخیص المحصل [1] و...

موضوع و محتوای تجرید الاعتقاد

این كتاب در علم كلام و بر اساس اعتقاد شیعه امامیه اس

لینک کمکی