فایل رایگان پاورپوینت تحرير الأحکام الشرعية علي مذهب الإمامية (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تحرير الأحکام الشرعية علي مذهب الإمامية (کتاب) :

محتویات

1 مؤلف 2 معرفی اجمالی کتاب 3 بخش های کتاب 4 ارزش کتاب 5 یادداشت 6 وضعیت نشر 7 منابع 8 متن کتاب تحریر الأحکام

مؤلف

شیخ جمال‌الدین، ابومنصور، حسن بن یوسف بن على بن مطهر حلى(647-726 ق)، ملقب به علامه حلى و علامه (به‌صورت مطلق)، در 27 رمضان سال 647ق، در شهر حله عراق به دنیا آمد. پدر او، شیخ سدیدالدین، یوسف بن على بن مطهر حلى، از علماى برجسته و نامدار و داراى مقام علمى و اجتماعى بوده است. از اساتید وی می توان به شیخ سدیدالدین حلى (پدر علامه)؛ محقق حلى (دایى علامه)؛ شمس‌الدین محمد كیشى؛ شیخ نجم‌الدین على بن عمر كاتبى قزوینى؛ خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد. علامه حلی یكی از نامی ترین علمای شیعه و صاحب آثاری در فقه، اصول و كلام و منطق و فلسفه و رجال و غیره است و ریاست و مرجعیت شیعه در قرن هفتم هجری به او منتهی گردیده است. برخی از آثار ایشان ، إرشاد الأذهان إلی أحکام الإیمان، تبصره المتعلمین فی أحكام الدین، تحریر الأحکام و تذکره الفقهاء می باشد. وی در 21 محرم سال 726ق، در حله مزیدیه وفات نمود و در یكى از صحن‌هاى روضه امیرالمؤمنین، على(ع) در نجف اشرف دفن گردید.

معرفی اجمالی کتاب

این کتاب یکی از آثار علامه حلی است. علامه در این کتاب، بسیاری از آراء فقیهان پیش از خود به ویژه شیخ طوسی و معاصرانش: سید مرتضی، ابن براج،ابوالصلاح حلبی و فقیهانی که کتابهایشان‌ مفقود است (مانند: ابن ابی عقیل و ابن جنید)را نقل‌ کرده و احیانا"به نقد آن پرداخته است.

نویسنده فروع فقهی فتوائی را گرد آورده و از استدلال و نقل اقوال خودداری نموده است و در یک مقدمه در معنی فقه و فضل و آداب آن و چهار قاعده:

عبادات معاملات ایقاعات احکام تنظیم شده است.

صاحب الذریعه گوید: این کتاب تمام فروع و جزئیات فقهی را آورده است و مجموع مسأله های آن چهل هزار می باشد.

لینک کمکی