فایل رایگان پاورپوینت تحف العقول عن آل الرسول(صلى‌الله‌عليهم)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تحف العقول عن آل الرسول(صلى‌الله‌عليهم) :

محتویات

1 مولف 2 انگیزه تالیف‌ 3 محتوا 4 جایگاه كتاب‌ تحف العقول 5 وضعیت نشر 6 منابع 7 متن کتاب تحف العقول

مولف

ابن شعبه حرانی از شخصیت های برجسته عالمان شیعه در قرن چهارم و از معاصران شیخ صدوق (م 38 ق) است و از مشایخ شیخ مفید (م 413 ق) نیز بشمار می آید. نوشته‌هاى او از همان زمان نگارش مورد توجه علما و بزرگان قرار گرفت. روایات او نیز در مجموعه‌‌هاى بزرگ روایى شیعه مانند وسائل الشیعه و بحار الأنوار آمده است.

شیخ حر عاملی در کتاب امل الآمل درباره ایشان می نویسد: «ابومحمد حسن بن علی بن شعبه دانشمندی با فضل و محدثی بزرگ است. علامه مجلسی درباره وی می فرماید: «کتاب ایشان، تحف العقول، خود بهترین شاهد بر فضل و دانش و عظمت ایشان می باشد».

انگیزه تالیف‌

مؤلف انگیزه خود از تالیف كتاب چنین مى‌گوید:«پس از آن که دیدم علمای شیعه درباره فقه و حلال و حرام کتاب های فراوانی نگاشته اند، بر آن شدم تا مجموعه ای پدید آورم که در آن سخنان حکمت آموز و موعظه های پیامبر اکرم و اهل بیت آن حضرت جمع شده باشد؛ تا گنجینه ای برای مراجعه خودم و برای علاقه مندان به خاندان رسالت باشد».

محتوا

این کتاب مجموعه ای ارزشمند از سخنان و نصایح حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت علیهم السلام می باشد. تحف العقول از زمان نگارش تاکنون، در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه بوده و در مجموعه های روایی خود از آن روایت نقل کرده و به آن استناد نموده اند.

این کتاب شامل بخش های متنوعی است؛ از جمله:

وصیت های پیامبر اسلام به حضرت امام علی علیه السلام؛ سخنرانی آن حضرت در حجه الوداع؛ نامه ها و وصایای حضرت علی علیه السلام به امام حسن علیه السلام؛ وصیت آن حضرت به امام حسین علیه السلام؛ سخنرانی ها و خطبه های آن حضرت؛ عهدنامه مالک اشتر؛ رساله حقوق امام زین العابدین علیه السلام؛ احتجاج امام صادق علیه السلام با سفیان ثوری؛ رساله امام هادی علیه السلام درباره جبر و تفویض؛ نامه امام حسن عسکری علیه السلام به اسحاق بن اسماعیل و روایات، و موضوعات مفید و سودمند دیگر از ائمه اطهار علی

لینک کمکی