فایل رایگان پاورپوینت تفسير القرآن المجيد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت تفسير القرآن المجيد :

نویسنده

محمدعلی ایازی

موضوع

تفاسیر شیعه

زبان

عربی

تعداد جلد

1

تفسیر القرآن المجید

یکی از سبکهای مورد توجه در رشته های تفسیری که از آغاز مورد توجه قرار گرفت، سبک کلامی و شیوه استفاده از آیات برای دفاع از عقاید و یا دفع شبهات مخالفین بود. سبکی که با استدلال از قرآن برای پوشیده کاری ها و خرده گیریهای مخالفان و یا توضیح نظرات اعتقادی بکار گرفته می شد.

مرحوم شیخ مفید، گرچه تفسیر مستقلی و با گرایش کلی تدوین نکرد اما مجموع کتابهای اعتقادی، تاریخی، فقهی او گویای روشنی از این سبک تفسیر است؛ زیرا مهمترین و بارزترین ویژگی شیخ مفید، عقلگرایی و تعقلی برخورد کردن وی با مسائل دینی است.

ویژگی های تفسیر شیخ مفید

شیخ کتاب مستقلی در تفسیر همه ی قرآن ننوشته است، اما گستردگی استفاده از آیات در مباحث اعتقادی، تاریخی و فقهی و پرداختن به مباحث تفسیری قرآن، نشانگر احاطه این دانشمند به مباحث تفسیری است. اما در هر صورت، ویژگی های تفسیر از چند جهت جالب توجه می باشد:

1. ویژگی مهم این تفسیر، بُعد کلامی آن است. شاید بتوان بدون مبالغه ادعا کرد که ما تفسیری کلامی به این گونه در شیعه نداشته و نداریم و در میان تفاسیر موجود شیعه، تاکنون به این گستردگی در موضوعات کلامی در ذیل آیات قرآن، بحث نشده و از آیات مباحث کلامی استخراج نگردیده است. در اهل سنت نیز چنین است. فقط تفسیر کبیر فخررازی از این جهت به تفسیر شیخ مفید شباهت دارد که البته پس از دو قرن از حیات شیخ مفید نگاشته شده است.

به عبارت دیگر چون مرحوم شیخ در محیط پرجنجال و بحث انگیز بغداد در آن تاریخ می زیسته است و شیعه سخت مورد هجوم مخالفان قرار گرفته است و فرصت پاسخگویی، بیشتر در حکومت دیالمه به وجود آمده است، به هر مناسبتی به دفاع از عقاید شیعه برمی آید و با دفع شبهات مخالفان با مباحث قرآنی و نگرش عقلی این اشکالات را جواب می دهد.

اکنون با کنار هم گذاشتن مجموع مباحث تفسیری، به ترتیب قرآن چنین نتیجه ای بدست آمده است که کلیه آیاتی که زمینه برداشت های کلامی و تفسیری دارند، در این تفسیر مشخص شده است.

کتابهای الأفصاح، اوائل المقالات، تصحیح الاعتقاد، العیون والمحاسن، مسائل ص

لینک کمکی