فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدباقر حجتي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدباقر حجتي :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 3 مشاغل و سمت‌ها 4 آثار 5 منابع مقاله 6 وابسته‌ها

ولادت

او فرزند مرحوم حجت‌الاسلام سید محمد حجتى، در 25 اسفندماه 1311 در بابل متولد شد.

جدشان آیت‌الله سید محمدباقر حجتى، از مراجع تقلید در مازندران و از شاگردان آیات عظام سید محمدكاظم طباطبایى و محمدكاظم خراسانى و ملا عبدالله مازندرانى در حوزه علمیه نجف بوده است. پدر دكتر حجتى از علما و ائمه جماعت خوش‌نام شهرستان بابل بود.

تحصیلات

تحصیلات رسمى سید محمدباقر حجتى از زبان خودشان به قرار زیر است:

«من از همان اوان كودكى در كنار پدرم (پدرم امام جماعت یكى از مساجد بابل بود و مجلس تفسیر قرآن نیز داشت) بودم و عشق و علاقه به قرآن، از همان دوره در من ایجاد شد. به همین دلیل بعد از چند سال تحصیل در حوزه بابل به قصد ادامه تحصیلات حوزوى، به مدرسه مروى تهران رفتم. در همان زمان به دانشگاه تهران راه یافتم و بعد از اخذ مدرک لیسانس، وارد مقطع دكترا شدم (در آن زمان دوره فوق لیسانس وجود نداشت). در سال 1346 با ارائه پایان‌نامه موفق به اخذ درجه دكترا در رشته فلسفه شدم».

سید محمدباقر حجتى در كنار تحصیل در رشته الهیات در دانشگاه تهران، به تحصیل علوم قرآنى و حدیث در حوزه علمیه مشغول بود. وى در طى این دوران در محضر استادان بنام مدرسه مروى، همچون سید صدرالدین رضوى، حاج میرزا ابوالقاسم گرجى، علامه شعرانى، محمدتقى جعفرى، مرتضى مطهرى، میرزا باقر آشتیانى، سید ابوالقاسم رفیعى قزوینى و... به تلمذ و تحصیل مى‌پرداخت و در بیرون از مدرسه نیز سیر حكمت و فلسفه اسلامى را نزد علامه مرتضى مطهرى دنبال مى‌كند.

هم‌زمان با تحصیل در مدرسه مروى، با تشویق دوستان و آشنایان، در آزمون ورودى دانشكده معقول و منقول - كه اكنون با نام دانشكده الهیات و معارف شناخته مى‌شود - شركت مى‌كند و به جمع دانشجویان رشته فقه و مبانى علوم اسلامى دانشگاه تهران مى‌پیوندد. دوره لیسانس را در محضر استادان نامى دانشكده، همچون میر جلال‌الدین محدث ارموى، مهدى الهى قمشه‌اى، سید مهدى حمیدى، سید محمدباقر سبزوارى، احمد ناظرزاده کرمانى، سید كمال‌الدین نوربخش، محمدباقر هوشیار، محمد عبده بروجردى، مجتبى مینوى، سید حسن تقى‌زاده و دیگران، با كسب امتیازات و نمرات عالى به پایان مى‌برد و دوره دكترا را نیز در رشته حكمت و فلسفه اسلامى همان دانشگاه با احراز مقام اول به اتمام مى‌رساند. در دوره دكترا نیز از محضر استادان شیخ محمدعلى حكیم، حاج حسینعلى راشد، محمود شهابى، غلامحسین صدیقى و احمد فردید استفاده مى‌كند.

سید محمدباقر حجتى پس از اخذ دكترا در سال 1346 به‌عنوان استادیار به استخدام دانشگاه تهران منصوب شد. وى برخلاف رشته تحصیلى‌اش، به دلیل علاقه وافر به علوم قرآنى، به تدریس در رشته زبان و ادبیات عرب و ترجمه و قرائت و تفسیر قرآن پرداخت و به‌تدریج پایه‌گذار رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران بعد از انقلاب اسلامى شد و از آن زمان تاكنون علاوه بر تدریس و تألیف و ترجمه، مدیریت دانشكده الهیات و معارف اسلامى، گروه علوم قرآن و حدیث را بر عهده دارد.

مشاغل و سمت‌ها

استاد گروه الهیات و معارف اسلامى دانشكده الهیات دانشگاه تهران از سال 1339ش؛ ریاست دایره

لینک کمکی