فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدجواد ذهني تهراني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدجواد ذهني تهراني :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 2.1 اساتید سطح در تهران 2.2 استادان در قم 2.3 شاگردان 3 وفات 4 آثار 5 وابسته‌ها

ولادت

روز هشتم اسفند سال 1326ش در یكى از محله‌هاى قدیمى تهران (میدان خراسان) به دنیا آمد.

پدرش، مرحوم سید على ذكى، شغل ادارى داشت. پدر بزرگش مرحوم سید حبیب‌الله در بازار سید اسماعیل تهران به كسب و كار مشغول بود. او مردى نیكو نهاد، پیشگام در كارهاى خیر و معتمد بازار و اهل محل به شمار مى‌رفت. مادر ایشان، حاجیه خانم رفیعى، فرزند مرحوم حسینعلى رفیعى (از عابدان و زاهدان روزگار) بود كه عمر پربركت خویش را به آموزش قرآن و برگزارى جلسات مذهبى براى بانوان مى‌گذراند.

تحصیلات

وى دوره ابتدایى را در دبستان عاصمى به پایان رساند و براى ادامه تحصیل، به دبیرستان بهبهانى رفت. او در دبیرستان نیز دانش‌آموزى ممتاز به شمار مى‌رفت و از نظر اخلاقى نیز نمونه و برجسته بود، به‌طورى كه در آغاز جوانى، به دلیل علاقه‌اش به مسائل مذهبى، در مجالس و مواعظ مرحوم «حاجى شیخ مهدى معزالدوله» كه در مسجد معزالدوله برگزار مى‌شد شركت مى‌نمود. وى به شوق تحصیل علوم دینى، در سال آخر دبیرستان، درس را رها كرد و دروس حوزوى را در مدارس علمیه تهران، زیر نظر استادانى بزرگ آغاز نمود و پس از به پایان رساندن دروس سطح، در سال 1351ش وارد حوزه علمیه قم گردید.

اساتید سطح در تهران

علامه ابوالحسن شعرانى شیخ حسین كنى سید محمدتقى خوانسارى سید مهدى خلخالى

استادان در قم

سید احمد خوانساری محمدعلى اراكى سید محمدرضا گلپایگانى سید شهاب‌الدین مرعشى نجفى حاج شیخ راضى تبریزى سید رسول موسوى تهرانى شیخ محمدتقى مجلسى.

تخصص ایشان در تألیف و تدریس در زمینه فقه، اصول، علوم غریبه و ادبیات عرب بود. آن بزرگوار همزمان با تحصیل و تألیف، تدریس را نیز آغاز نمود و در مدت بیش از 35 سال در زمینه‌هاى مختلف، شاگردان بسیارى تربیت نمود. طلاب علوم دینى بیش از 15 سال، از درس خارج فقه و اصول ایشان استفاده نمودند. وى در برخى از فصول تحصیلى، روزانه 14 درس از مقدمات تا سطوح عالیه تدریس مى‌كرد.

شاگردان

محمدرضا كریمى موحدى كاشانى برادران ملكى اصفهانى سید مهدى طباطبایى، (پدر سید محمدحسین طباطبایى خردسالترین حافظ قرآن) سید اكبر طباطبایى سید محمد سجادى

ایشان به واسطه استعداد سرشار، از ابتداى طلبگى، شروع به تألیف و تقریر نمود و در طى عمر كوتاه، ولى پربركت خود، بیش از 170 جلد كتاب در 44 عنوان از خود به یادگار نهاد. اولین تألیف ایشان كتاب دره الثمینه (شرح عربى بر صمدیه) و اولین تقریر وى كتاب صلاه الجمعه به عربى (تقریر درس آیت‌الله شیخ محمدتقى مجل

لینک کمکی