فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدحجت کوه‌کمره‌اي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدحجت کوه‌کمره‌اي :

محتویات

1 ولادت 2 زندگی‌نامه 2.1 معرفى اجمالى 2.2 ویژگی‌ها و خصوصیات روحى 2.3 آثار و خدمات 2.4 دخالت در امور سیاسى 2.5 گفتار صاحب ریحانه الادب 3 شاگردان 4 وفات 5 آثار 6 منابع مقاله 7 وابسته‌ها

ولادت

تولد ایشان در سال 1310ق در تبریز، در بیت ‌رفیع علم و ادب رخ داده و در همانجا رشد و نما نموده است.

زندگی‌نامه

معرفى اجمالى

از آبادى كوه‌كمر از توابع تبریز مى‌باشند كه تبار وى با 25 واسطه به وجود پرجود امام سجاد علیه‌السلام مى‌رسد و از آن شجره طیبه شاخ و برگ و میوه مى‌گیرد. او تحصیلات خود را نخست در آذربایجان، سپس در نجف اشرف از محضر آیت‌الله شریعت اصفهانى و آیت‌الله نائینى و آیت‌الله ضیاء عراقى انجام دادند. او اهل مطالعه و تحقیق و غور و بررسى و دقت در مسائل بود، به حدى كه در اندك مدت به درجه عالیه اجتهاد نائل آمدند و در اثر بدى آب و هواى نجف و ضعف مزاج، ناچار در سال1349 ه‍.ق به قم مهاجرت كردند و با آن لیاقت و استعداد ذاتى و اندوخته‌هاى علمى و فضیلتى كه داشت مورد توجه و عنایت خاص آیت‌الله حائرى مؤسس حوزه (كه عاشق فضیلت و اهل آن بود) قرار گرفتند بحدى كه او را در جایگاه نماز خود دستور اقامه نماز جماعت دادند و در بالاى‌سر حرم حضرت معصومه(س) تعیین نمودند ضمن انجام نماز جماعت، به كلیه امور و مسائل مذهبى و شرعى قیام مى‌ورزیدند.

ایشان داراى حافظه قوى و ذهن وقاد و فكر صائب بودند و در مورد حافظه‌شان از خودشان نقل شده است كه مى‌فرمودند: «اگر 20 سال پیش حدیثى را در بحار الانوار دیده باشم با فضل الهى هم اكنون مى‌توانم بگویم عین روایت چه بوده و در كدام‌صفحه آن قرار داشته است.»

آقاى سید علیرضا ریحان یزدى در آئینه دانشوران در مورد جلسه درس ایشان مى‌نویسند:

مؤلف كتاب «یكصد سال مبارزه روحانیت ج3 ص58» در مورد ایشان چنین آورده است: «آیت‌الله حجت كوه كمرى بنیانگذار بنیاد فرهنگى بزرگ:

آیت‌الله حجت فقیه وارسته، مجتهد متبحر، درایه شناس و بیوگرافیست اسلامى متقن و اندیشمند آگاه، وى در فقه و اصول و از نظر مراتب تقوى و ورع مورد عنایت خاص استاد گرانقدرش مؤسس حوزه علمیه قم قرارداشت و بارها و بارها از طرف ایشان مورد محبت و عنایت قرار گرفته بودند، به حدى‌كه محل نماز جماعت خود را در صحن مطهر حضرت معصومه(س) به او واگذار نمودند و او را یكى از دو وصى شرعى خود قرار دادند كه انجام وظایف و مسئولیتهاى حوزه در اختیار آنان بوده باشد وى در شرایط بحرانى و ایام تاریك و ظلمانى به مدت كوتاهى پس از فوت مؤسس حوزه، زعامت حوزه را همراه یاران خود در اختیار داشت و با سبک خاص علمى و با روش تدریس ویژه، تشنگان معارف اسلامى را با منابع اولیه اسلامى آشنا مى‌ساخت.»

ویژگی‌ها و خصوصیات روحى

از خصوصیات روحى آن مرحوم این بوده است كه از تظاهر و خودنمائى گریزان بوده است. او به اصحاب و دوستان خود همیشه توصیه داشت كه از تبلیغ و ترویج وى، خوددارى نمایند. به اهل منبر مى‌فرمودند: «راضى نیستم نام مرا بر منابر ببرید.»

او از عزم و تصمیم قوى برخوردار بوده است و این اراده‌هاى استوار و محكم است كه رجال بزرگ و تاریخ ساز را مى‌سازد و بالندگى مى‌بخشد. مرحوم استاد شهید مرتضى مطهرى مى‌نویسند:

«مرحوم آیت‌الله حجت یك سیگارى بود كه تا كنون نظیر او را ندیده بودم گاهى‌سیگار او از سیگار دیگر بریده نمى‌شد بعضى از اوقات هم كه مى‌برید بسیار مدتش كوتاه بود طولى نمى‌كشید كه مجددا سیگارى را آتش مى‌زد در اوقات بیمارى اكثر وقتشان صرف كشیدن سیگار مى‌گشت. وقتى مریض شدند و او را براى معالجه به تهران بردند، در تهران اطباء گفتند چون بیمارى ریوى دارید باید سیگار را ترك كنید و به سینه‌تان ضرر دارد ایشان ابتدا به شوخى فرموده بودند: من این سینه را براى كشیدن سیگار مى‌خواهم اگر سیگار نباشد سینه را مى‌خواهم چه كنم؟» عرض كردند به هر حال سیگار برایتان ضرر دارد و واقعا مضر است، ایشان فرموده بودند واقعا مضر است گفته بودند بلى واقعا همینطور است. فرموده بودند دیگر نمى‌كشم. یك كلمه نمى‌كشم كار را یكسره نمود یك حرف و یك تصمیم این مرد را به‌صورت یك مهاجر از عادت قرار داد.»

آثار و خدمات

ایشان داراى آثار ارزنده و خدمات برازنده‌اى بودند كه یكى از آثار بلند ایشان احیاء تفسیر بزرگ «التبیان» تألیف شیخ بزرگوار طوسى(اعلى الله مقامه الشریف) مى‌باشد.

و از خدمات درخشان ایشان، ایجاد و احداث مدرسه بزرگ حجتیه قم است كه در هشت هزار متر مربع با 126 حجره روشن و مجهز است (البته با مهندسى و طراحى‌خودشان) هم اكنون مورد استفاده و بهره‌بردارى طلاب و فضلا مى‌باشد و تا كنون‌فضلاى نامدارى از آن مدرسه برخاسته‌اند.

یكى دیگر از خدمات ایشان، كتابخانه نفیس و ذى قیمتى است كه در قلب مدرسه حجتیه جا گرفته است و در تاسیس و راه اندازى آن دانشمند محترم حجت‌الاسلام حاج آقا مهدى حائرى امام جماعت مسجد ارك تهران نقش مؤثر و همكارى تمام داشته است و اكنون بیش از 25 هزار جلد كتاب متنوع و نفیس در زمینه‌هاى كتب درسى طلاب، تفسیر ادبیات، اخبار و احادیث و رجال و تاریخ مى‌باشد ساكنین مدرسه و دیگر طبقات، طبق وقفنامه، شبانه روز مى‌توانند از آن استفاده نمایند.

دخالت در امور سیاسى

ایشان كه پس از ارتحال مؤسس عالیقدر زحمات و مسئولیت حوزه را بر عهده داشتند، در مبارزات و برخوردهاى سیاسى هم بى‌دخالت نبودند، به ویژه آنگاه كه پاى‌دین و مسائل شرع مقدس اسلام در میان مى‌آمد. به عنوان ذكر نمونه، یكى از مواردى‌كه آن روزها مطرح شده بود، مسئله كشف حجاب به صورت اجبارى بود، ایشان در مورد دخالت اجبارى دولت در امور دینى اعلامیه‌اى به این مضمون توسط آیت‌الله‌بهبهانى به دولت وقت مخابره نمودند:

«بسم الله الرحمن الرحیم. به شرف عرض عالى مى‌رساند خیلى مناسب است كه حضرت مستطاب عالى به اولیاى امور تذكر دهید كه در بلاد اسلامى، امرى كه مخالفت‌آن از جهاتى با شریعت مقدسه محرز است، اجراى آن غیر ممكن است و تولید مفاسد خواهد نمود. از مساعى جمیله حضرتعالى تشكر مى‌نمایم. محمد الحسینى الكوه كمرى.»

به این ترتیب ایشان با جرات و شجاعت تمام با دولتى گفتگو مى‌نمایند كه از پیشتیبانى كامل آمریكا و دولتهاى بریتانیا و دیگر دول غربى برخوردار و حمایت مى‌گردد.

گفتار صاحب ریحانه الادب

مرحوم میرزا محمد على مدرس صاحب ریحانه الادب كه همشهرى او و یكى‌از تلامذه و شاگردان ایشان مى‌باشد. در ج 2، ص23، در حق استاد خود مى‌نویسند:

«سید سند، حبر معتمد، مولانا الاجل، سید محمد بن سید على بن نقى بن محمدحسینى كوه كمرى كه از سادات آبادى كوه كمر نامى از توابع تبریز، به صحت نسب و شرافت حسب، در غایت شهرت معروف مى‌باشد نسب عالیش به سید محمد مصرى ملقب به حجازى از اولاد على

لینک کمکی