فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدحسين غروي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدحسين غروي :

محتویات

1 ولادت 2 هجرت خاندان غروى به ایران 3 شروع به تحصیل 4 دوستان علامه 5 فعالیتهاى سیاسى 6 اجاز اجتهاد 7 گفتار بزرگان دربار ایشان 8 اساتید 9 وفات 10 آثار 11 پانویس 12 منابع مقاله 13 وابسته‌ها

ولادت

او فرزند حاج محمدحسن (معین التجار) و نو حاج محمداسماعیل نخجوانى در دوم محرم 1296 در كاظمین به دنیا آمد و دوران كودكى را در همانجا سپرى كرد.

هجرت خاندان غروى به ایران

خاندان محقق غروى در سرزمین قفقاز و دیار نخجوان سكونت داشتند. پس از آن كه در سال 1243ق قرارداد تركمانچاى توسط قاجاریان امضاء شد، بخشى از سرزمین ایران كه قفقاز و نخجوان نیز از آن جمله بود، از ایران جدا گشت.

محمداسماعیل نخجوانى (پدر بزرگ محقق غروى) از جمله کسانی بود که هجرت را بر ماندن در آن دیار برگزید. او بعد از هجرت، مدت كوتاهى در تبریز ساكن شد و سالیانى را در اصفهان گذراند تا آنجا كه خود و فرزندان و نوادگانش به اصفهانى شهرت یافتند.

دیرى نپایید كه خاندان نخجوانى از اصفهان كوچ كرده و كاظمین را وطن خود ساختند. حاج محمدحسن (پدر علام غروى) در كاظمین عزتى پیدا كرده و با شهرت «معین التجار» معروف شد.

شروع به تحصیل

آیت‌الله غروى ابتدا هنر خطاطى را به خوبى فرا گرفت. در ده دوم زندگى، پا به حوز بزرگ نجف نهاد و چیزى نگذشت كه مراحل كمال را در دروس مقدماتى، یکى پس از دیگرى پشت سر گذاشت و به زودى در حلق درس بزرگترین اساتید حوز آن روز شركت جست.

دوستان علامه

از یاران و دوستان علام غروى در تاریخ صحبتى به اجمال شده و تنها نام چند شخصیت برده شده است كه از آن جمله‌اند:

آیت‌الله میرزا جواد آقا ملكى تبریزى، میرزا على اصغر ملكى تبریزى و میرزا حبیب ملكى تبریزى.

میرزا على اصغر و میرزا حبیب دو برادر بودند و پسر عموهاى میرزا جواد آقا ملكى تبریزى بودند و علام غروى با هر سه بزرگوار رفت و آمد داشت، اما بیش از همه با میرزا على اصغر مأنوس بود.

علام غروى با فقیه اصولى، میرزا محمدحسین نائینى و آیت‌الله سید‌ ‎احمد كربلائى تهرانى نیز مأنوس بوده و مذاكرات علمى داشته‌اند.

فعالیتهاى سیاسى

آیت‌الله غروى اصفهانى در انقلاب مشروطیت در صف انقلابیون و مشروطه خواهان و در كنار استادش مرحوم آخوند خراسانى و دوست دیرین و صدیقش میرزاى نائینى از انقلاب حمایت كرد.

او در سال 1341 هجرى قمرى به اتفاق مراجع دیگر به ایران و قم تبعید شد و پس از مراجعت به عراق، دوباره برای همراهى مراجع، به اتفاق حاج میرزا مهدى كفایى به قم آمده و همراه آنان به نجف اشرف وارد شد.

اجاز اجتهاد

اجازه نام مفصل و مشروحى در دست است كه از شخصیت علمى و بزرگ علام غروى حكایت مى‌كند و نشانگر آن است كه او بیشتر از آنچه تصور مى‌شود در میان دانشمندان و اندیشمندان بزرگ حوزوى شناخته شده و معروف بوده است.

این اجازه نام روایتى، توسط آیت‌الله سید‌ ‎حسن صدر عاملى، نویسند کتاب پر مای «تأسیس الشیعه لعلوم الإسلام» نوشته شده است كه برگزیده‌اى از آن اجازه نامه را مرور مى‌كنیم:

«... شخصیت بزرگى چون فقیه و علام مجتهد، حجهالإسلام شیخ محمدحسین اصفهانى غروى دوست دارد كه به فوز فضیلتى كه در شركت جستن در این نظم است نایل شود، تا به سلسل اهل عصمت بپیوندد. وى - كه خداى جلال و جلیل در شرفش بیفزاید - نامه‌اى برایم نوشت و همان را خواستار شد و من با هم راههایى كه در روایت دارم و با هم آنچه كه در آن مدخلیتى برای روایت است، به او اجازه مى‌دهم تا از هر چه روایتش جائز است، از معقول و منقول گرفته تا فروع و اصول و فقه و حدیث و تفسیر روایت كند...»

علامه غروى اصفهانى از بزرگان دیگرى نیز اجاز روایت داشته است، از آن جمله:

میرزا محمدباقراصطهباناتى شیرازى شیخ احمد شیرازى شانه‌ساز شیخ الشریع اصفهانى محدث نورى، صاحب مستدرك الوسائل

گفتار بزرگان دربار ایشان

شیخ آقا بزرگ تهرانى پس از آنكه بخشى از فضائل و كمالات وى را مى‌شمارد، چنین مى‌نویسد:

«كوتاه سخن اینكه او از نوابغ روزگار بود. همانان كه با عنصر نبوغ و با ملكات و صلاحیت‌هاى خدادادى ممتاز و در مواهب الهى غرقند. او پیش دانشمندان هم عصرش محترم و موقر بود و در حوز نجف چشمها به سوى او دوخته مى‌شد.

زمان درازى را به تدریس فقه و اصول و علوم عقلى اشتغال داشت. مدرس او مجمع اهل فضل و كمال بود. گروهى از طلاب با فضیلت از مكتب او فارغ شدند. او جاى پاى محكمى را در فقه باز كرده بود و در علم اصول دست توانایى داشت. آثارش در این دو وادى بر دیدگاههاى ژرف و آراى پخته و پاک او دلا

لینک کمکی