فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدسرور واعظ الحسيني بهسودي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدسرور واعظ الحسيني بهسودي :

محتویات

1 تحصیلات 2 شخصیت علمى و اجتماعى 3 بازگشت به وطن 4 خاطرات زندان 5 فعالیتهاى اجتماعى 6 سفر به نجف 7 تألیفات 8 شهادت 9 وابسته‌ها

تحصیلات

آیت‌الله بهسودى داراى فكرى روشن و استعدادى درخشان بود و از همان آغاز تحصیلات توجه علما و اساتید را به خود جلب كرد.

وى علوم مقدماتى را در شهر خود «بهسود» و در محضر عموى دانشمندش سید مصطفى بهسودى فرا گرفت. پس از آن به كابل رفت و از محضر آیت‌الله حجت كابلى بهره برد.

در سال 1331 شمسى براى ادام تحصیل عازم حوز علمیّ نجف اشرف شد و سطوح عالیه را از محضر آیت‌الله شیخ كاظم تبریزى و شیخ صدرا فرا گرفت. پس از آن در درس خارج فقه حضرت آیت‌الله سید محسن حكیم و درس خارج اصول حضرت آیت‌الله سید ابوالقاسم خویى شركت كرد و در شمار علماى برجسته و چهره‌هاى پر افتخار علمى حوز علمیّ نجف اشرف قرار گرفت.

شخصیت علمى و اجتماعى

آیت‌الله بهسودى از معاصران و هم رتبه‌هاى علمى آیت‌الله سید محمدباقرصدر، آیت‌الله سید على سیستانى، آیت‌الله شیخ على غروى و دیگر برجسته‌گان علمى حوز علمیّ نجف اشرف بود.

او عالمى فاضل و دانشمندى بزرگ و مجتهدى آگاه و اندیشمند و محققى توانا بود. وى تقریرات درس خارج اصول حضرت آیت‌الله خویى را با نام «مصباح الأصول» به نگارش در آورده است. حضرت آیت‌الله خویى در تقریظى كه بر این كتاب نگاشته دربار ایشان مى‌فرماید:

«و من العلماء الذین نذروا أنفسهم للعمل فی سبیل‌الدین و ترویج شریعه خاتم النبیین، هو العلامه الحجه، الحاج السید سرور الواعظ الحسینى البهسودى دام توفیقه... جعله الله علماً من أعلام‌الدین و كثر من أمثاله فی العلماء العاملین إنه ولی المؤمنین.»

«از علمایى كه زندگى خود را وقف خدمت به دین و ترویج شریعت خاتم الأنبیاء صلى‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم نموده، علامه، حجت‌الاسلام، حاج سید سرور واعظ حسینى بهسودى است كه توفیقات ایشان پیوسته باد... خداوند ایشان را شخصیتى برجسته از شخصیتهاى دینى قرار دهد و مانند ایشان را در میان علمایى كه به علم خود عمل مى‌كنند فراوان گرداند و خداوند سرپرست مؤمنان است.»

بازگشت به وطن

این عالم اندیشمند پس از بهره‌هاى فراوان از محضر علماى بزرگ حوز علمیّ نجف اشرف به درخواست حضرت آیت‌الله حكیم تصمیم به بازگشت به وطن خود افغانستان گرفت تا همچون شمعى درخشان به نور افشانى در آن سامان پردازد.

مردم علاقه‌مند به اهل‌بیت رسول خدا صلوات‌الله‌علیهم همچون پروانه به دور شمع وجود او گرد آمدند و به فراگیرى معارف دین خود از آن عالم فرهیخته پرداختند.

در جلسات سخنرانى ایشان جمعیت فراوانى شركت می‌كردند به حدى كه در كوچه و بازار و خیابانها راه بندان مى‌شد.

حكومت افغانستان كه در آن زمان ظاهر شاه پادشاه و داود خان نخست وزیر آن بود در سال 1339 شمسى دستور به زندانى كردن آن عالم بزرگ و دانشمند نام‌آور داد.

آن عالم فرزانه سه سال و دو ماه در زندان بود تا در زمان نخست وزیرى دكتر یوسف از زندان آزاد شد.

خاطرات زندان

حضرت آیت‌الله سید محمد سرور بهسودى در خاطرات خود زندان را چنین وصف كرده است:

در آن زمان كاغذ براى نگارش، در اختیار من نمى‌گذاشتند و من با استفاده از كاغذ چایى كه برایم مى‌آوردند مطالب خود را یادداشت مى‌كردم.

وى در این دوران كتاب «خاطرات زندان» ر

لینک کمکی