فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدعلي رياضي يزدي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدعلي رياضي يزدي :

محتویات

1 ولادت و نسب 2 تحصیلات 3 خانواده 4 شاعری 5 وفات 6 پانویس 7 منابع مقاله 8 وابسته‌ها

ولادت و نسب

سید محمدعلی ریاضی یزدی، فرزند حاج سید ابراهیم ریاضی، مقلب به «معین‌السادات»، به سال 1290ش، در محله وقت‌وساعت یزد دیده به جهان گشود. جد بزرگ وی میرزا علینقی وقت‌وساعتی بود و نام خانوادگی ایشان هم برگرفته از نام و شهرت حاج سید ریاض‌الدین، فرزند کوچک‌تر میرزا علینقی وقت‌وساعتی است. حاج سید ریاض‌الدین از جمله عرفای زمان خود بود که زن و فرزند نداشت و عمده سال‌های زندگی خود را در اردکان به زهد و گوشه‌نشینی گذراند[1].

جد مادری ریاضی، ناظم‌الاطباء و تنها دایی او، معتمدالحکماء، به حرفه پزشکی اشتغال داشته و در میان اهالی یزد، به خوش‌نامی و پاک‌طینتی شهره بودند[2].

تحصیلات

سید محمدعلی ریاضی، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در یزد، عازم اصفهان شد و در عنفوان جوانی به کسب علوم دینی پرداخت. هم‌زمان دوره نخست دبیرستان را هم در آنجا طی نموده و سپس عازم تهران شد. ورود ریاضی به تهران با آغازین سال‌های سلطنت پهلوی اول و ورود جریان مدرنیته به ایران همراه بود. ریاضی در تهران به ادامه تحصیل پرداخت و ازآنجاکه به زبان و ادبیات عربی مسلط بود، مدتی هم به امر تدریس خصوصی مشغول شد. او پس از اخذ دیپلم ادبی از دبیرستان دارالفنون، وارد دانشکده معقول و منقول شد و دوره سه‌ساله رشته الهیات را با کسب رتبه اول به پایان رساند. او بعلاوه در سال 1318ش، موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم تربیتی از دانشسرای عالی تهران شد و پس‌ازآن، از طرف وزارت فرهنگ و علوم مأمور به خدمت در بخش اداری - مالی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران گردید. همچنین وی در طول هفته، ساعاتی را نیز به تدریس در دبیرستان‌های تهران مشغول بود[3].

خانواده

ریاضی پنج برادر و دو خواهر داشت. خواهر جوان او زهرا ریاضی در سال 1320 فوت نمود. برادر ارشدش سید علی‌اکبر امیرریاضی و نیز سه برادر دیگر، یعنی سید کاظم، سید مرتضی و سید حسن که همگی در کسوت پزشکی بودند، در حدفاصل سال‌های 1335 تا 1339ش، یکی پس از دیگری درگذشتند[4].

ریاضی سرانجام پس از سال‌ها خدمت صادقانه، در سال 1355ش، بازنشست گردید و در همه این سال‌ها ادبیات و به‌ویژه شعر و شاعری تنها دل‌مشغولی وی بود. ریاضی فرزند نداشت و همسر وی خانم ملیحه بزرگ‌پور نیز در سال 1349ش، در اثر سانحه غمبار تصادف در مسیر قم به رحمت ایزدی پیوست[5].

شاعری

ریاضی یزدی که کار شعر و شاعری را از اوان جوانی شروع کرده بود، دارای نثری قوی، پرکشش و مستحکم بود. چنانکه با برداشته شدن فشار سنگین و نفس‌گیر سال‌های دیکتاتوری پهلوی اول از روی فضای عمومی کشور، در حدفاصل سال‌های 1320 تا 1332ش، به فعالیت در عرصه مطبوعات آزاد کشور پرداخت. ریاضی فارغ از هرگونه وابستگی حزبی و گروهی، نهایت بهره‌برداری را از فضای آزاد حاکم بر مجامع فرهنگی - ادبی کشور نموده و با نگارش سلسله مقالاتی نغز و پرمایه، به بسط و توسعه افکار و اندیشه‌های بلند خود در عرصه شعر و ادبیات فارسی پ

لینک کمکی