فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدعلي موسوي جزايري

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد محمدعلي موسوي جزايري :

محتویات

1 تحصیلات 1.1 هجرت به اهواز 1.2 فعالیت انقلابی 1.3 دفاع از ولایت فقیه در مجلس 1.4 فعالیت در جنگ 1.5 سکونت در اهواز 2 آثار 3 منابع مقاله 4 وابسته‌ها

تحصیلات

سید محمد على در شش سالگى، تحصیلات خود را از مكتب‌خانه حقّانى آغاز كرد. دروس آن مكتب‌خانه، تركیبى از معلومات قدیم و جدید بود.

وى پس از پایان آن دوره، به حوزه علمیه شوشتر رفت و مقدّمات را نزد پدر و نیز دایى بزرگوار خود، آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب و علّامه حاج شیخ محمدتقى شوشترى، صاحب قاموس الرجال خواند.

هنوز مقدّمات را تمام نكرده بود كه در سفرى به مشهد، در حرم ثامن الحجج(ع) به دست پدرش، معمّم شد.

وى دوره مقدّمات، سطح و مقدارى از خارج را در شوشتر گذراند. آن‌گاه براى تكمیل تحصیلات، به نجف اشرف مهاجرت نمود. وى از هنگام ورود به نجف، با جدّیت به درس خواندن، نوشتن و مباحثه مشغول شد. او در نجف اشرف، از محضر آیات عظام: سید محمد جعفر مروّج، سید جعفر جزایرى، سید محمدباقرصدر، سید على سیستانى، میرزاعلى غروى تبریزى، سیدعلى بهشتى، سید ابوالقاسم خویى و امام خمینى(ره) بهره فراوان برد.

مدت زیادى از ورود او به نجف اشرف نگذشته بود كه بعثى‌ها كودتا كرده، عبدالرحمان عارف را كنار زده و حكومت را به دست گرفتند. در ابتدا، تعرّضى نسبت به حوزه علمیه و اهل علم نداشتند؛ ولى رعب و وحشت بسیارى در عموم مردم ایجاد شده بود.

كودتاكنندگان پس از آن كه از تثبیت قدرت خود مطمئن شدند، تعرّض به حریم حوزه علمیه را آغاز كردند كه پس از عكس العمل شدید مراجع به‌ویژه آیت‌الله سید محسن حكیم، عقب‌نشینى نمودند. تا مدتى نیز آرامش حاكم بود. ولى سرانجام در اواخر سال 1350ش همه ایرانیان مقیم عتبات عالیات را تبعید كردند كه سید محمدعلى نیز از جمله آنان بود.

وى پس از بازگشت به ایران، هم‌چنان عاشق ادامه تحصیل بود. از این‌رو، وارد حوزه علمیه قم گردید و از محضر عالمان نامدارى همچون حضرات آیات: حسین وحید خراسانى و محمدعلى اراكى استفاده برد.

هجرت به اهواز

ایشان در سال 1353ش به دعوت جمعى از اهالى اهواز براى امامت در مسجد جزایرى به آن شهرستان دعوت شد. در ابتدا، مسئولیت وى امامت مسجد جزایرى و تدریس تنى چند از طلّاب بود. گاهى نیز در مناسبت‌ها منبر مى‌رفت. ولى پس از چندى متوجّه خلأ معنوى در جامعه به‌ویژه در نسل جوان شده و ازاین‌رو، مبادرت به تأسیس كتابخانه‌اى در مسجد و تشكیل جلسات اعتقادى، تفسیرى و اقتصاد اسلامی‌نمود.

رفته‌رفته مسجد پایگاه جوانان مذهبى و شیفته اسلام و انقلاب شد و از طریق آیت‌الله پسندیده كه در آن زمان وكیل تام الاختیار امام(ره) در قم بود، نمایندگى حضرت امام(ره) در امور حسبیه و وجوهات شرعی

لینک کمکی