فایل رایگان پاورپوینت سيد مرتضي حسيني نجومي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد مرتضي حسيني نجومي :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 3 وفات 4 وابسته‌ها

ولادت

او فرزند آیت‌الله آقا سید محمدجواد نجومى، فرزند آقا سید میرزا اسماعیل نجومى مى‌باشد. بنابه شجره‌نامه‌اى كه به خط این بزرگوار در پشت نسخه نهج‌البلاغه خطى مرقوم شده، سلسله سیادت ایشان به امام زین‌العابدین(ع)منتصب است.

پدر و جد ایشان، آقا سید میرزا اسماعیل نجومى، متولد کرمانشاه و از سادات بسیار جلیل‌القدر و از اتقیاى زمان بوده كه طول عمرش را در شهر کرمانشاه سپرى و ملجأ و پناهى براى دوستداران ائمه(ع) بوده است. در خصوص والده ایشان، به بخشى از توضیحات وى در این باب بسنده مى‌كنیم:

«والده عفیفه و صالحه بنده كه به راستى نمونه سلامت نفس، دیانت، تقوى، دلسوزى، مهر و محبت بود، فرزند آیت‌الله شیخ مرتضى علم الهدى آل آقا بودند».

استاد نجومى در 23 جمادى الثانى 1346ق، مصادف با 5 آذر 1307ش، در کرمانشاه متولد شده و لیكن در شناسنامه، تاریخ تولدشان 26 بهمن 1307ش قید شده است.

تحصیلات

ایشان در سال 1314ش در دبستان هدایت کرمانشاه به تحصیل پرداخته و تا كلاس ششم را همان‌جا گذرانده است. سپس در سال 1321 و 1322ش دوران اول و دوم دبیرستان را نیز سپرى كرده و پس از آن، تحصیل در مدارس دولتى را رها كرده و به تحصیل دروس حوزوى پرداخت.

در زمانى كه هیچ مدرسه علوم دینى و هیچ طلبه‌اى در کرمانشاه نبود، ایشان تحصیل علوم حوزوى را نزد پدرش و دیگر اساتید شهر آغاز نمود تا این‌كه به امر آقا سید ابوالحسن اصفهانى، حوزه‌ى علمیه در کرمانشاه پایه‌گذارى گردید و در مسجد حاج شهبازخان، اولین مدرسه علوم دینى تشكیل شد.

ایشان در محضر اساتیدى چون آقا میرزا ابراهیم پورمعتمد، حاج سید محمود معصومى لارى و حاج شیخ حسن حاج آخوند، به تحصیل علوم دینى پایه پرداخت تا این‌كه به جهت گذراندان دروس حوزوى و بهره جستن از محضر اساتید بزرگ شیعه، به عتبات عالیات مهاجرت نمود.

لینک کمکی