فایل رایگان پاورپوینت سيد مرتضي علم‌الهدي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد مرتضي علم‌الهدي :

محتویات

1 ولادت 2 استادان 3 شاگردان 4 ویژگی‌ها 5 آثار 6 وفات 7 منابع مقاله 8 وابسته‌ها

ولادت

او فرزند ابواحمد حسین، فرزند موسى بن محمد بن موسى بن ابراهیم فرزند امام موسى بن جعفر(ع)، در ماه رجب سال 355ق، در شهر بغداد، دیده به جهان گشود.

پدرش به «طاهر اوحد ذوالمناقب» معروف بود كه منصب نقابت و رسیدگى به كار و زندگى سادات دودمان ابوطالب و مسئولیت نظارت بر دیوان مظالم و سرپرستى زائران خانه خدا را كه از منصب‌هاى مهم آن روز بود، به عهده داشت.

مادرش نیز بانویى بزرگوار و دانشمند بود كه شیخ مفید، كتاب «احكام النساء» را به خاطر او تألیف و تدوین كرده است.

معروف است شیخ مفید شبى در خواب دید حضرت زهرا(س) دست حسنین(ع) را گرفته، آن‌ها را به نزد او آورد و پس از سلام گفت: «جناب استاد! این دو پسران من هستند، به آن‌ها علم فقه و احكام دین بیاموز».

فرداى آن روز، بانویى باوقار، در حالى كه دست دو فرزندش را گرفته بود، وارد مسجد شد و خطاب به استاد گفت: جناب شیخ ! این دو، پسران من هستند، آنان را خدمت شما آوردم تا علم فقه بیاموزند». شیخ مفید نیز خواب شب گذشته خود را كه تعبیر شده بود، براى آنان نقل كرد و با كمال اشتیاق، تعلیم و تربیت آن دو برادر را به عهده گرفت و در پیشبرد آنان به درجات علمى و عملى، همت گماشت و آنچنان درهاى علوم و معارف اسلامى را به روى آنان گشود كه هر دو از نوابغ روزگار و عالمان نامدار به شمار آمدند.

استادان

شیخ مفید (متوفى 413ق). ابومحمد هارون فرزند موسى تلعكبرى (متوفى380ق). شیخ محمد صدوق (متوفى 381ق). حسین بن على بابویه برادر شیخ صدوق. احمد بن على بن سعیدكوفى. محمد بن عمران كاتب مرزبانى. ابویحیى ابن نباته. ابوالحسن على بن محمد كاتب. ابوالقاسم عبدالله بن عثمان بن یحیى. احمد بن سهل دیباجى.

شاگردان

شیخ طوسى. ابویعلى سلار دیلمى. ابوالصلاح حلبى. قاضى ابن براج طرابلسى. شریف ابویعلى محمد بن حسن بن حمزه جعفرى. ابوالصمصام مروزى. سید نجیب‌الدین كراجكى. شیخ ابوالحسن سلیمان صهرشى. جعفر بن محمد دوریستى. ثابت بن عبدالله نباتى. احمد خزاعى. شیخ مفید ثانى(ابوعلی طوسی). ابوالمعالى احمد بن قدامه. ابوعبدالله محمد فرزند على صلواتى. ابوزید فرزند كیابكى حسینى و...

ویژگی‌ها

حوزه درس ایشان ویژگى‌هایى داشت كه به سختى مى‌توان نمونه آن را در درس دیگر عالمان یافت. از ویژگى مجلس درس او این بود كه همه گونه افراد با هر عقیده‌اى مى توانستند در محضرش حضور یابفته و از علوم مختلفى كه تدریس مى‌كرد، استفاده نمایند.

ویژگى دیگر درس او این بود كه بزرگان بسیارى در آن شركت می‌كردند، حتى گاهى استادش، شیخ مفید نیز در درس او حضور مى‌یافت.

در زمان ایشان، شهر بغداد در مدتى كوتاه، شاهد گسترش علم و ادب بود. در آن روزگار شیفتگان دانش و معرفت از دورترین نقاط جهان به آنجا مى‌آمدند تا از محضر استادانى چون سید مرتضى توشه برگیرند و در ظاهر، فقر و تنگدستى افراد- بویژه در سال‌هایى كه قحطى- دانش‌پژوهان را در تنگنا و سختى قرار داد. از این، وى بر آن شد تا بخشى از خانه خود را به اهل علم اختصاص دهد تا شاگردان و دانش‌پژوهان، با استفاده از آن و كتابخانه‌اش، به تحقیق، مطالعه، مذاكرات علمى و تألیف بپردازند؛ كه آن مركز بعدها «دارالعلم» نامیده شد.

كار ارزشمند دیگر ایشان، این بود كه یكى از روستاهاى متعلق به خود را براى تامین كاغذ دانشمندان و فقها، وقف نمود و مخارج زندگى شاگردان را نیز از درآمد املاكش مى‌پرداخت.

خداوند متعال به ایشان ذوق و استعدادى سرشار داده بود و او نیز از این نعمت بزرگ الهى، به خوبى بهره‌بردارى كرد و در نتیجه تلاش و كوشش، در مدتى نه چندان طولانى، هنرمندى صاحب قلم، شاعرى متعهد، مجتهدى عارف، محققى توانا، اسلام‌شناسى ورزیده و خدمتگزارى لایق و دلسوز براى اسلام و مسلمانان گردید.

او علاوه بر داشتن مسولیت‌هاى مهم اجتماعى و تربیت شاگردان، تألیفات مهمى در زمینه فقه و اصول، تفسیر، علوم قرآن، كلام، حدیث و ادبیات به جامعه عرضه كرد كه تعدادى از آن‌ها در ایران و كشورهاى عربى چاپ و منتشر شده است.

مرحوم علامه امینى در الغدیر، نام 86 اثر او را بیان كرده و مرحوم سید محسن امین نیز نام 89 كتاب وى را برشمرده و آن‌ها را ستوده است.

آثار

عمده آثار وى، در باب فقه و اصول بوده كه برخى از آن‌ها عبارتند از:

الانتصار جمل العلم و العمل الذریعه فى اصول الشریعه (در اصول فقه) المحكم و المتشابه المختصر ما تفردت به الامامیه من المسائل الفقهیه المصباح الناصریات جواب الملاحده فى قدم العالم درر الفوائد و... یكى از كتاب‌هاى وى، دیوان معروف او با بیست هزار بیت است. او علاوه بر مقام علمى و

لینک کمکی