فایل رایگان پاورپوینت سيد مصطفي خميني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد مصطفي خميني :

محتویات

1 ولادت 2 خاندان 3 رؤیاى صادقه 4 تحصیلات علمى 5 مقام و منزلت علمى 6 اخلاق و عبادت 7 اساتید 8 جهاد و شهادت 9 آثار 10 وابسته‌ها

ولادت

در سال 1309 هجرى شمسى در شهر مقدس قم و در خانواده‌اى اهل علم و شریف و بزرگ به دنیا آمد.

او از سادات موسوى است و نسبش به امام موسى کاظم‌ علیه‌السلام مى‌رسد.

پدرش نام او را محمد نهاد و لقبش را مصطفى و کنیه‌اش را ابوالحسن قرار داد که بعدا به نام مصطفى مشهور شد.

خاندان

پدرش سید روح الله مصطفوى، مشهور به امام خمینى، مجدد اسلام و حیات بخش شریعت مقدس رسول خدا صلى‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم در قرن اخیر بود که دوست و دشمن به ستایش او پرداخته و به کمالات و مقامات معنوى او معترفند.

مادر تقیه و فاضله‌اش فرزند آیت‌الله میرزا محمد ثقفى، صاحب کتاب «روان جاوید» در تفسیر قرآن و «غرر العوائد من درر الفوائد» در علم اصول است.

آیت‌الله میرزا ابوالفضل تهرانى، صاحب کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیاره عاشوراء» نیز، جد مادرى اوست.

جد بزرگش نیز آیت‌الله میرزا ابوالقاسم کلانتر است. او تقریرات درس شیخ انصارى را با نام «مطارح الأنظار» نوشته است و سید مصطفى از وى به «جد مقرر من» تعبیر مى‌کند.

رؤیاى صادقه

قبل از تولد سید مصطفى، مادر وى حضرت فاطم زهرا سلام‌الله‌علیها را در خواب دید که در باغ زیبایى نشسته و امام حسین‌ علیه‌السلام را در حالى که کودکى خردسال است در آغوش دارد.

تعبیر خواب آن بود که خداوند به او پسرى عنایت خواهد کرد. فرزند بزرگوارى که همچون جد بزرگوارش امام حسین‌ علیه‌السلام به شهادت خواهد رسید و خون او موجب سرنگونى ستمگران و گردن‌کشان و پرچمى براى مجاهدان راه حق و فضیلت و مستضعفان خواهد شد.

تحصیلات علمى

تحصیلات شهید سید مصطفى خمینى از شهر مقدس قم آغاز شد. او شش سال در مدارس جدید به فراگیرى علوم ابتدایى پرداخت. سپس تحصیل در حوز علمیّ قم را آغاز کرد.

سید مصطفى در 17 سالگى به درخواست پدرش ملبس به لباس مقدس روحانیت شد.

وى در علوم ادبیات به سرعت پیش رفت و در آن علم صاحب نظر شد. نظریات او در برابر بزرگان ادبیات را مى‌توان در کتاب ارزشمندش به نام «تفسیر القرآن الکریم» مشاهده نمود.

پس از آن، شروع به فراگیرى علوم دیگر حوزه مانند: فقه، اصول، رجال، حدیث، فلسفه و عرفان کرد و در مدت کوتاهى در هم آنها به مراتب عالى رسید.

مقام و منزلت علمى

هنوز 33 سال از عمر او نگذشته بود که درس خارج اصول خود را در حوز علمیّ قم آغاز کرد و طلاب حوزه را از دانش وسیع خود بهره‌مند ساخت. وى بعد از تبعید به عراق، دور دوم درس خارج اصول خود را در حوز علمیّ نجف اشرف آغاز نمود.

آیت‌الله سید مصطفى خمینى در آن درس به بحث مفصل و عمیق مباحث اصولى و نقد و بررسى آراء و نظریات محققین پرداخت و نظریات و تحقیقات نو و استوار خود را مطرح ساخت که همگى دلالت بر مقام و منزلت علمى آن شهید بزرگوار داشت.

علاوه بر آن، وى درس خارج فقه و تفسیرى نیز آغاز نمود که در عمق و گستردگى و ارزش مباحث، مورد توجه علما و محققین بزرگ حوز علمیّ نجف قرار گرفت.

در مقام آیت‌الله سید مصطفى خمینى همین بس که حضر

لینک کمکی