فایل رایگان پاورپوینت سيد مصلح‌الدين مهدوي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد مصلح‌الدين مهدوي :

مهدوی، مصلح‌الدین

نام مهدوی، مصلح‌الدین

نام‌های دیگر

مهدوی، محمد حسین

نام پدر

متولد

1294 ش

محل تولد

رحلت

1374 ش یا 1416 ق

اساتید

برخی آثار

کد مؤلف

AUTHORCODE00450AUTHORCODE

سید مصلح‌الدین مهدوى فرزند سید محمدتقى، ملقب به سید شهاب‌الدین، نحوى اصفهانى از علماى پرهیزگار و ادیبى برجسته بود. مادرش دختر علامه فقید آخوند ملا محمدحسین کرمانى از مدرسان و ائمه جماعت و صاحب مسند قضا بود.

مصلح‌الدین در بامداد 15 محرم الحرام سال 1334ق، در یكى از محلات قدیمى اصفهان به نام بیدآباد، در خاندانى بزرگوار و اهل علم، به دنیا آمد. وى در شش سالگى پدر را از دست داد و تحت سرپرستى مادر و برادرانش كه همه اهل علم بودند، تربیت یافت. دوره ابتدایى را در مدارس جدید اقدسیه و گلبهار گذراند.

هم‌زمان با تحصیل علوم جدید، شوق یادگیرى علوم اسلامى وى را به مدارس علمیه كشانید. صرف و نحو، معانى، بیان، فقه و اصول را فراگرفت و سیوطى، مغنى و مطول را نزد آقامیرزا محمد على معلم حبیب‌آبادى، مؤلف كتاب گران‌سنگ مكارم‌الآثار، خواند. آشنایى با این مورخ و دانشمند او را به تاریخ و رجال علاقه‌مند ساخت و سال‌هاى بسیارى از عمر شریف خود را صرف تحقیق در این باره كرد. از دیگر اساتید او در آن دوران مى‌توان از آیت‌الله میر سید حسن مدرسى، میر محمد صادقى، حاج میرزا محمدباقرامامى، حاج شیخ محمد على کرمانى، شیخ محمدحسن قاضى عسكر، كمال‌الدین خوانسارى در اصفهان، شیخ محمدحسین فاضل تونى و آیت‌الله سید محمد كاظم عصار در تهران نام برد.

وى بعدها به مدرسه سعدى، كه در آن وقت زیر نظر مرحوم محمدتقى خان صدرى اداره مى‌شد، رفت. ناظم این مدرسه مرحوم سید على خان نوربخشى آزاد از شعرا و محترمین اصفهان بود. این مدرسه معلمان بسیار عالى داشت مثل مرحوم ملا محمد هادى كه از هم‌دوره‌اى‌ها و هم‌درسان آیت‌الله ارباب بود.

مصلح‌الدین در خارج از دبیرستان هم در مدرسه صدر در خدمت بعضى از بزرگان تحصیلاتى كرد و در سال 1315ش به دانشسراى علمى تهران رفت و از محضر اساتید كسب فیض نمود. او در سال 1316ش به خدمت نظام رفت و افسر وظیفه شد و در پادگان اصفهان به خدمت مشغول گردید.

وى از چند نفر از بزرگان مجتهد و آیات عظام به اجازه روایت مفتخر شده بود كه عبارتند از: شیخ آقابزرگ طهرانى، سید شهاب‌الدین مرعشى نجفى، حاج شیخ محمدباقركمره‌اى، شیخ محمد على عراقى، معلم حبیب‌آبادى، سید اسماعیل هاشمى، سید ضیاءالدین علامه، حاج سید على حسینى اصفهانى مشهور به علامه فانى، سید محمود شیرازى، حاج سید مصطفى صفایى خوانسارى و حاج سید محمد على روضاتى. ضمناً مرحوم مهدوى از جلسات درسى آیات عظام میلانى و شیرازى در مشهد نیز سود جسته بود. ایشان سى و چند سال از عمر خود را با اشتیاق و پشتكار فراوان در راه تعلیم و تربیت صرف كرد.

آثار

ایشان پس از بازنشستگى اوقات خود را صرف تحقیق و تألیف كرد و با كوشش بسیار آثار ارزشمندى درباره امامان شیعه، دانشمندان، شخصیت‌هاى علمى و فرهنگى شیعه و فرهنگ و هنر اصفهان به رشته تحریر درآورد. تاكنون بیش از بیست و شش كتاب و مقاله نامبرده به شرح ذیل انتشار یافته است:

ابطال الصفا: درباره اسامى شهداى واقعه جانسوز كربلا ارمغان اصفهان: شرح حال مرحوم آیت‌الله حاج میر سید على بهبهانى بیان المفاخر: در شرح حال حاج سید محمدباقرحجت‌الاسلام شفتى و خاندانش تاریخچه شهر سامرا تاریخچه محل خواجوى اصفهان تاریخ علمى و اجتماعى اصفهان در دو قرن اخیر تذكره شعراى معاصر اصفهان: شرح‌حال و نمونه اشعار 486 نفر از شعراى اصفهان دانشمندان و بزرگان اصفهان یا تذكره القبور رجال اصفهان: حواشى بر تذكره القبور علامه مولى عبدالكریم گزى زندگى‌نامه آیت‌الله بروجردى زندگى حضرتین ع

لینک کمکی