فایل رایگان پاورپوینت سيد ميرهاشم محدث

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد ميرهاشم محدث :

محتویات

1 ولادت 2 خاندان 3 تحصیلات 4 اساتید 5 آثار 6 پانویس 7 منابع مقاله 8 وابسته‌ها

ولادت

میرهاشم محدث، در دوم خرداد سال 1331، در خانواده‌ای فرهنگی، در پاچنار تهران به دنیا آمد[1].

خاندان

خاندان او همه عالمان دین و ادب بوده‌اند. پدرش استاد فقید دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران، دکتر میرجلال‌الدین محدث ارموی و دایی‌هایش جلال آل احمد و شمس آل احمد و دایی مادرش علامه شیخ آقابزرگ طهرانی هستند [2].

تحصیلات

دوران دبستان و دبیرستان را در مدرسه جعفری اسلامی گذراند و بنا به سفارش پدرش که مایل نبود پسرانش وارد وادی ادبیات شوند، به‌ناچار در رشته طبیعی دیپلم گرفت و پس از اخذ لیسانس زیست‌شناسی، یکسره به وادی تصحیح روی آورد. کارآموزی این هنر را در محضر پدرش که از بزرگ‌ترین و نام‌آورترین مصححین زمان خود بود، فراگرفت و در تصحیح کتاب‌هایی که آن مرحوم از سال 1350 به بعد چاپ کرد، کمک اصلی ایشان بود. فهرست کتاب‌های «حکمت اسلام»، «النقض» و شرح فارسی «شهاب الأخبار» را هم او استخراج کرد. تلمذ نزد پدر و همت والای میرهاشم محدث، سبب شده است که وی یکی از سرآمدان تصحیح در دوره خود باشد و بتواند حدود چهل جلد کتاب از متون مهم تاریخی فارسی را تصحیح کند[3].

اساتید

در سال 1362 وی به‌عنوان کتاب‌دار در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا استخدام شد و از محضر استادان بزرگی چون دکتر سید جعفر شهیدی و دکتر سید محمد دبیرسیاقی تاکنون بهره‌مند شده است[4].

محدث در ترجمه جلد اول «معجم البلدان»، همکار مستقیم دکتر علی‌نقی منزوی بود و دو کتاب با همکاری استاد

لینک کمکی