فایل رایگان پاورپوینت سيد هاشم رسولي محلاتي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد هاشم رسولي محلاتي :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 3 مسافرت به عراق 4 دیگر فعالیت‌ها 4.1 امامت جماعت امام‌زاده قاسم شمیران 4.2 استاد حوزه قائم چیذر 5 وفات 6 آثار 7 منابع مقاله 8 وابسته‌ها

ولادت

او در 28 رمضان‌ 1348ق/ 1309 ش‌ در شهرستان‌ محلات‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. پدر وی‌ سید محمد رسولی‌، روحانی‌ وارسته‌ از اهالی‌ روستای‌ قزلق‌ منطقه‌ی‌ راوند کاشان‌ بود که‌ در محلات‌ رحل‌ اقامت‌ افکنده‌ بود. وی‌ از شاگردان‌ برجسته‌ی‌ آیت‌الله‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ یزدی‌، معروف‌ به‌ «آیت‌الله‌ مؤسس‌» و از مدرسین‌ حوزه‌ی‌ علمیه‌ی‌ قم‌ بود که‌ دوستی‌ نزدیکی‌ با حضرت‌ امام‌ داشت‌. مادر سیدهاشم‌ هم‌ حاجیه‌ خانم‌ رباب‌ محمدی‌ بود که‌ به‌ علت‌ ورع‌ و تقوای‌ زیاد به‌ «ستاره‌ی‌ فامیل‌» معروف‌ بود. 

تحصیلات

دوران كودكى تا دوازده سالگى را در محلّات سپرى كرد و تحصیلات ابتدایى را در آن جا نزد برادران مجد كه هر دو معلّم بودند، فرا گرفت. پس از آن به همراه پدر به قم آمد و تا كلاس ششم ابتدایى در مدرسه باقریّه كه در جنوب مدرسه فیضیّه قرار داشت و تحت نظر مرحوم برقعى اداره مى‌شد، تحصیل كرد.

سپس در اثر تشویق پدرش به تحصیل علوم اسلامى پرداخت. قسمت‌هاى زیادى از دو جلد شرح لمعه را نزد حضرات آیت‌اللّه شهید صدوقى و حجّت‌الاسلام شیخ اسداللّه نوراللّهى اصفهانى خواند. قسمت عمده معالم‌الاصول را نیز نزد پدر خواند و بخشى از مطوّل را نزد آیهاللّه شهید مطهّرى فرا گرفت و نیز قسمت‌هایى از قوانین را از آیت‌اللّه شیخ عبدالجواد اصفهانى و قسمتى از كفای‌الاصول را از آیت‌اللّه مجاهدى تبریزى و قسمت دیگر آن را نزد حضرت آیت‌اللّه سیّد محمدباقرطباطبائى بروجردى بهره برد. سپس در درس خارج فقه و اصول حضرت امام(ره) حاضر شد و بیش‌ترین استفاده درس خارج را، از ایشان برد؛ به طورى كه اغلب درس‌هاى ایشان را مى‌نوشت و نسخه‌هاى دست‌نویس آن‌ها موجود است.

هم‌چنین حدود هفت سال در درس خارج آیت‌اللّه بروجردى(ره) حاضر شد. در این بین مدّتى در درس تفسیر مرحوم استاد علّامه طباطبائى هم حاضر شد و به كمک جمعى از دوستان در استنساخ تفسیر المیزان نیز شركت داشت.

همین مسئله سبب شد تا گاه‌گاهى برخى از مسائل پیچیده و غامض تفسیرى را در جلسات خصوصى از ایشان پرسیده، استفاده‌هایى ببرد. تا سالى كه امام(ره) به تركیه تبعید شد، در جلسات درس فقه و اصول ایشان حضور مى‌یافت و از آن پس در سال 1344ش و پس از تبعید حضرت امام به تركیه، ناچار به تهران هجرت كرد و در محلّه درخونگاه تهران اقامت گزید و در مسجد امام صادق(ع) كه تازه بنا شده بود، به اقامه نماز جماعت و بیان احكام الهى و تشكیل كلاس‌هاى درس براى برادران و خواهران و دانش‌جویان پرداخت. متأسّفانه این برنامه‌ها با این‌كه بسیار سودمند و مورد علاقه اهالى محلّ بود، بیش از حدود چهار ماه ادامه نداشت و با فوت پدرش پایان یافت.

مسافرت به عراق

در این سال‌ها، سفرهاى مكرّرى هم به كشور عراق داشت و چند ماهى هم در نجف اشرف از درس‌هاى خارج آیت‌اللّه حكیم و آیت‌اللّه سیّد محمود شاهرودى و اساتید دیگر استفاده كردم.

پدرش سال‌ها در محلّات و قم سكونت داشت. او ایّام تحصیل را در قم و ایّام تعطیل را در محلّات به ارشاد و تبلیغ مى‌پرداخت.

دیگر فعالیت‌ها

امامت جماعت امام‌زاده قاسم شمیران

حدود سال‌هاى 1330ش بود كه جمعى از اهالى امام‌زاده قاسم شمیران خدمت آیت‌اللّه بروجردى آمده، درخواست اعزام عالمى به امام‌زاده شمیران كردند و اتّفاقاً پدرش نیز همان روز براى انجام كارى خدمت وى رفته بود و این تقارن موجب شد كه مهاجرت به امام‌زاده قاسم شمیران به ایشان پیشنهاد شود كه با اصرار آیت‌اللّه بروجردى و پس از استخاره، مرحوم پدر موافقت كرد و سرانجام به تهران مهاجرت كرد و در امام‌زاده قاسم سكونت یافت.

ایشان هم نیز تا زمانى كه در قم بود، در ایّام تعطیل و به‌خصوص در تابستان به جاى مرحوم پدرش به محلّات مى‌رفت؛ امّا وقتى كه حضرت امام(ره) را به تركیه تبعید كردند، ایشان نیز به سبب گرفتارى‌هاى داخلى و محدودیّتى كه از سوى ساواک برایشان فراهم شده بود، نتوانست در قم بماند و ناچار به تهران هجرت كرد و در مسجد امام صادق(ع) - واقع در محلّه درخونگاه - به اقامه نماز و نشر احكام مشغول شد. هنوز برنامه‌هاى تبلیغى‌ ایشان سر و سامانى نیافته بود كه متأسّفانه فوت پدر ایشان پیش آمد و این برنامه ناتمام ماند.

پس

لینک کمکی