فایل رایگان پاورپوینت سيد يحيى دولت‌آبادى

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد يحيى دولت‌آبادى :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات 3 وفات 4 آثار 5 منابع مقاله 6 وابسته‌ها

ولادت

در 17 رجب 1279ق برابر با 18 دى 1241ش در دولت‌آباد (اصفهان) متولد شد.

تحصیلات

در پنج سالگى به تحصیل خط و سواد مشغول شد. به سبب مخالفت ظل‌السلطان با پدرش سید هادى همراه خانواده از اصفهان به عتبات مهاجرت كرد و پس از بازگشت به ایران، با حمایت امین سلطان در تهران ساكن شدند.

از سال 1251ش كه یازده ساله بود، به اتفاق خانواده خود چندین سفر به عراق، خراسان و تهران كرد و در سال 1260ش به اصفهان بازگشت و در همین شهر با میرزاى کرمانى و شیخ احمد روحى ملاقات كرد. مجدداً به عراق رفت و در حوزه درس میرزاى شیرازى و محمدتقى شیرازى شركت كرد و بعد از بازگشت به ایران در اصفهان و تهران نیز در محضر میرزا ابوالحسن زواره اردستانى، معروف به میرزاى جلوه به تحصیل پرداخت. در سال 1276ش به استانبول رفت و در آن‌جا با میرزا حسن خان دانش اصفهانى و حاجى زین‌العابدین مراغه‌اى آشنا شد و در همین شهر به همكارى دهخدا روزنامه فارسى «سروش» را دایر كرد. دولت آبادى در سال 1287ش به تهران آمد و در چند دوره به نمایندگى مجلس شوراى ملى انتخاب شد وى مسافرت‌هایى به كشورهاى اروپایى داشت.

او از پیش‌قدمان فرهنگ نوین در ایران و با توجه به تحصیلاتش در مكتب‌خانه‌ها و شناخت آن‌ها از نزدیک، در تأسیس مدارس جدید كوشش فراوان نمود كه تأسیس مدارس، مدیریت و نوشتن و نشر كتب درسى ابتدائى از جم

لینک کمکی