فایل رایگان پاورپوینت سيد، فؤاد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيد، فؤاد :

محتویات

1 ولادت 2 تحصیلات و مشاغل 3 وفات 4 آثار 5 پانویس 6 منابع مقاله 7 وابسته‌ها

ولادت

فؤاد سید در بیستم اکتبر 1916م در «درب الأغوات» در محله «الدرب الأحمر» شهر قاهره به دنیا آمد. پدرش مردی کم‌بضاعت بود و در سال 1932م، درگذشت.

تحصیلات و مشاغل

او تحصیل را تا مرحله خواندن و نوشتن ادامه داد و بدون اینکه گواهی‌نامه پایان دوره ابتدایی را بگیرد، مدرسه‌اش «عبدالباقی الشوربجی» در خیابان جامع البنات را رها کرد. بعد از چهار سال تحصیل در آن مدرسه، به دلیل تنگدستی، ناچار وارد بازار کار شد تا خرج مادرش را بدهد. او در یک چاپخانه کوچک در نزدیکی دارالکتب مصر در محله باب الخلق مشغول به کار شد.

وی در سال 1929 درحالی‌که کودکی بیش نبود، به‌عنوان کارگر حروف‌چین در چاپخانه انتشارات «دارالکتب» مشغول به کار شد و یک سال بعد به مخزن کتابخانه «التیموریه» رفت و در آنجا بود که مورد توجه دکتر «منصور بک فهمی» مدیر دارالکتب قرار گرفت. این زمانی بود که مدیر انتشارات مقاله‌ای را که فؤاد در روزنامه «الأهرام» درباره کتابخانه‌های جهان اسلام منتشر کرده بود، خواند. این امر سبب شد وی را در سال 1937م به بخش فهرست‌های عربی منتقل کند.

فؤاد سید پس از چندی به نسخه‌برداری از کتاب‌های خطی روی آورد. او خطی شگفت‌انگیز داشت و چیزی نگذشت که شهرتی در شرق و غرب یافت. البته او به برکت همین نسخه‌برداری‌ها به مهارتی دست یافت که بتواند خط‌های مختلف مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی را با استناد به نوع جوهر و ضخامت کاغذ و شیوه نگارش آن‌ها از هم تشخیص دهد و حتی از روی خط پی به نویسنده آن ببرد.

او به فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی موجود در دارالکتب و مؤسسه نسخ خطی اتحادیه عرب اهتمام ویژه‌ای ورزید، به‌ویژه در دوره‌ای که دکتر صلاح‌الدین منجد مدیریت آن مؤسسه را برعهده داشت. صلاح‌الدین منجد در ای

لینک کمکی