فایل رایگان پاورپوینت سير الملوک (سياستنامه)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سير الملوک (سياستنامه) :

محتویات

1 ساختار 2 گزارش محتوا 3 وضعیت كتاب 4 پانویس 5 منابع مقاله 6 وابسته‌ها

ساختار

كتاب با مقدمه مصحح آغاز شده است كه در بیان شیوه تصحیح است. متن كتاب داراى دو بخش و پنجاه فصل مى‌باشد كه بخش اول 39 فصل و فصل دوم 11 فصل را دربر دارد. چنین به نظر مى رسد كه فصل دوم بنا به ضرورت اضافه شده است.

مؤلف، در بیشتر فصول نخست مسئله را به صورت تعریف یا دستور اخلاقى مطرح مى‌كند و سپس آیات، روایات، احادیث، حكایات بلند و كوتاه و سخنانى از گذشتگان را در تأیید سخن خویش مى‌آورد.

به طور كلى نثر كتاب ساده، روشن و زیباست. جمله‌ها كوتاه و خوش‌آهنگ و هر موضوعى در نهایت اكمال و وضوح بیان شده است. این كتاب در سلامت انشاء و زیبایى عبارت و درستى مطالب و تنوع موضوع، در میان كتب فارسى كم‌نظیر است.

گزارش محتوا

در كتاب سیاست نامه مطالب متنوع تاریخى و اخلاقى و بسیارى از موضوعات دیگر آمده است؛ اما در خلال مطالب تاریخى اشتباهاتى به چشم مى‌خورد. علت اساسى بروز این اشتباهات آن است كه خواجه مى‌خواسته كتابى عبرت انگیز در سیاست و كشوردارى تألیف كند؛ لذا به جنبه تاریخى آن توجه نداشته و خود نیز مورخ نبوده، از این رو چه بسا مطالبى از کتاب‌هاى تاریخى دگر نقل كرده بى‌آنكه به صحت و سقم آنها بیندیشد.

مطالب موجود در كتاب سیاست‌نامه بطور كلى به دو دسته اصلى تقسیم مى‌شود:

پند و اندرز و توصیه‌هایى كه در تمام فصول به جز فصلهاى 44-47 خطاب به سلطان پیرامون مسائل مختلف مملكتى آمده است. حكایات، اخبار، احادیث و آیاتى كه در تأیید پند و اندرزهاى اولیه ذكر شده است.

بخش اول كتاب، از نظم و روال خاصى پیروى مى‌كند. بدین‌گونه كه همواره پند و اندرز و توصیه‌اى در ابتداى هر فصل آمده و در ادامه در بعضى از فصول، حكایت، خبر، حدیث یا روایتى در تأیید پند و اندرز اولیه مى‌آید. مثلاً در فصل سیزده كتاب توصیه شده كه سلطان ابید، جاسوسانى به شكل‌هاى مختلف چون بازرگان، سیاح، و صوفى به سرتاسر مملكت اعزام كند تا او را از وضعیت كشور آگاه كنند و وى بدینوسیله بتواند از ظلم عاملان و یا شورش احتمالى آنها جلوگیرى كند.

آنچه در بخش اول كتاب سیاستنامه اصل مى‌باشد، همان پند و اندرز و توصیه‌هاى اولیه است و حكایت و روایات و احادیث جنبه فرعى دارند. از سى و نه فصل بخش اول كتاب، بیست و یك فصل منحصر به نصیحت و پند و اندرز اولیه است و در این فصول هیچ حكایت و روایتى در تأیید نصیحت‌هاى اولیه نیامده است.

در بخش دوم كتاب، نظم و ترتیب و هدف اولیه نویسنده در نوشتن كتاب، كه همانا ارائه توصیه‌اى به سلطان در جهت بهتر اداره كردن مملكت مى‌باشد، فراموش مى‌شود و تقریباً در نیمى از فصول این بخش (44-47) هیچ توصیه یا نصیحتى مطرح نگردیده، بلكه این فصول شامل حكایتى طولانى است كه به بررسى و ردّ جریان بدمذهبى در طول تاری

لینک کمکی