فایل رایگان پاورپوینت سير نگارش‌هاي علوم قرآني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سير نگارش‌هاي علوم قرآني :

سیر نگارشهای علوم قرآنی

پدیدآوران

مهدوی‌راد، محمدعلی (نویسنده)

ناشر

هستی نما

مکان نشر

تهران - ایران

سال نشر

1384 ش

چاپ

1

شابک

‎964-8214-19-0

موضوع

تاریخ

قرآن - علوم قرآنی

قرآن - کتاب‎شناسی

کتاب‎شناسی

زبان

فارسی

تعداد جلد

1

کد کنگره

‏BP‎‏ ‎‏69‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏9‎‏س‎‏9

نورلایب

مشاهده

سیر نگارشهای علوم قرآنی نوشته محمد على مهدوى‌راد به منظور شناساندن و گزارش مجموعه‌ها و نگاشته‌های علوم قرآنی نگاشته شده است.

علوم قرآنى، مجموع معارف و دانش‌ها و مهارتهایى است كه براى شناخت و شناساندن و فهمیدن و فهماندن هرچه بهتر و عمیق‌تر و درست‌تر قرآن كریم پدید آمده است.

این علوم مجموعه‌اى از مسائل نظیر:نزول قرآن، كتابت آن، ترتیب آیات مصحف، ویژگى‌ها و اهداف قرآن، ناسخ و منسوخ قرآن، قرائت و تفسیر قرآن و...را در بر مى‌گیرد.

پیشین آثارى كه در این زمینه نگاشته شده است به قرن نخست اسلام باز مى‌گردد.

در این كتاب سیر تطور نگارشهاى علوم قرآنى از قرن اول هجرى تا قرن چهاردهم هجرى معرفی و گزارش شده است.

اگر بحث و گفتگو در واژه‌ها و كلمات دشوار باب قرآن را از علوم قرآنى بدانیم و مجموعه‌هایى با عنوان «غریب القرآن»،«لغات القرآن» را در این رده وارد كنیم، پیشین آثار علوم قرآنى بسیار كهن خواهد بود.چنانكه سیوطى و زركشى عنوان یاد شده را یكى از عناوین علوم قرآنى دانسته‌اند.از سوى دیگر اگر برخى از آنچه را در این زمینه به ابن عباس نسبت مى‌دهند، آثارى مدوّن تلقى كنیم، باید پیشینه، این‌گونه آثار را در دوره صحابه جستجو كنیم.

نویسنده در معرفى آثار نگاشته شده در باب علوم قرآنى در قرن اول و دوم هجرى به آثارى چون:غریب القرآن، مسائل نافع بن ازرق و اللغات فی القرآن اشاره مى‌كند.

در قرن سوم از آثارى چون «اختلاف اهل الكوفه و البصره و الشام فی المصاحف»،«الجمع و التثنیه فی القرآن»،«لغات القرآن، «الترغیب فى علم القرآن»،«معانى القرآن»،«مجاز القرآن»،«فضائل القرآن»، «الناسخ و المنسوخ»،«اسباب النزول» و...یاد مى‌كند.

در قرن چهارم كه قرن شكوفایى علم و دا

لینک کمکی