فایل رایگان پاورپوینت سيراف (بندر طاهري)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيراف (بندر طاهري) :

محتویات

1 انگیزه تألیف 2 گزارش محتوا 3 ساختار 4 وضعیت کتاب 5 منابع مقاله

انگیزه تألیف

مؤلف با مطالعه فصلى از كتاب (آثار شهرهاى باستانى و جزایر خلیج فارس و دریاى عمان) كه درباره‌ى بندر سیراف بود، در وى تاثیر به سزایى بخشید، زیرا قسمت عمده‌اى از موضوعاتى كه برایش ناشناخته مانده بود، روشن گردیده، در نتیجه سیراف ارزش بیشترى براى نگارنده پیدا كرد. لذا وى تصمیم گرفت، جهت تكمیل كتاب مذكور اطلاعاتى فزونتر درباره‌ى بندر تاریخى سیراف در اختیار گذارد.

گزارش محتوا

این كتاب نتیجه بررسى و كاوش دو ماهه و مطالعه سه ساله نگارنده است، كه علاوه بر شرح آثار بازمانده سیراف مردم شناسى و فرهنگ‌عامه‌ى این سرزمین، با یارى دانشمندان و باستانشناسان ایرانى و خارجى كوشش شده تا به مسائلى؛ چون: علت كندن قبور در سنگ و چگونگى آن، و زمان كندن این قبور، بپردازد.

این بندر تقریبا یك كیلومترى بندر طاهرى كنونى یا بندر قدیم سیراف در سمت شمال و شمال غربى بندر دخمه‌ها قرار دارد و داراى قبورى است كه در دامنه كوه‌ها و صخره‌ها در داخل سنگ‌هاى یك تكه ایجاد شده‌اند.

امروز از بندر سیراف تنها خرابه‌هایى در كنار دهكده‌اى به نام دهكده طاهرى باقى مانده است. به دلیل اهمیتى كه این شهر در ابتداى شكل گرفتن مدنیت اسلامى در ایران داشته است، باستان‌شناسان از سال 1966 به حفارى در محل خرابه‌هاى آن پرداختند و حاصل كار آنان پیدا شدن بقایاى مجموعه شهرى مهمى است كه براى ترسیم شكل شهر ایرانى در قرن‌هاى هشتم تا دهم میلادى مأخذى بى‌همتا و قابل تامل است.

در سده نهم و دهم میلادى سیراف شهرى با اهمیت و مركز فعالیت‌های تجارى بود. بندر سیراف سرزمین ایران را به هند، چین، افریقا و دریاى سرخ مربوط مى‌كرد. در حدود سده یازدهم زلزله شدید شهر را ویران و خالى از سكنه ساخت. در سده چهاردهم از نو برخى نقاط آن مسكون شد و سپس در سده پانزدهم به كلى زندگى شهرى از آن رخت بست. علت اینكه سیراف براى بررسى شهرسازى ایران شایان توجه است، این است كه: این شهر از لحاظ جغرافیایى منفرد و داراى امكان گسترشى محدود است. از جنوب، دریا و از شمال، نوار بلند و سراسرى كوه‌ها حد طبیعى شهر را معلوم مى‌كند. دو دیوار شرقى و غربى نیز مرزهاى مصنوع آن را تشكیل داده است. برخلاف سایر شهرهاى دیگر ایران كه بیشتر در دشت‌هاى گسترده شكل مى‌گیرفتند و بدین سبب دیوارهاى شهر و محله‌هاى آنها بارها تغییر جا داده‌اند، سراف در قالب طبیعى محدود و ثابت پیدایش و گسترش یافت و این امر كار بررسى ساخت آغاز این شهر را ساده مى‌كند.

بندر «سیراف» مهم‌ترین بندرگاه بازرگانى ایران از اواخر عصر ساسانى تا اوایل قرن پنجم هجرى بود كه موقعیّت جغرافیایى ویژه آن و دسترسى نزدیک به آبادترین شهر جنوب ایران؛ یعنى شیراز و فیروزآباد، امكان تبادل كالا را براى بازرگانان و دریانوردان فراهم مى‌نمود. سیراف در تاریخ دریانوردى ایران سهم و موقعیّت مهمى دارد و بررسى تاریخى تحوّلات و كیفیّت افول آن موضوعى است كه هنوز به طور كامل به آن پرداخته نشده است. از آنجایى كه در حال حاضر یكى از بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان در سواحل این بندر تاریخى كشف شده و سرمایه‌گذارى بزرگى براى استخراج آن صورت پذیرفته است، مى‌توان گفت كه پس

لینک کمکی