فایل رایگان پاورپوینت سيره اخلاقي معصومين

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيره اخلاقي معصومين :

محتویات

1 ساختار 2 گزارش محتوا 3 وضعیت كتاب 4 منابع مقاله

ساختار

كتاب، در یك جلد تنظیم شده و بر دو بخش است:

1. اخلاق فردى، حاوى 11 درس از صفات اخلاقى؛

2. اخلاق اجتماعى، شامل 11 درس از صفات اخلاقى.

گزارش محتوا

با توجه به اینكه سیره اخلاقى پیامبر و امامان(ع)، بهترین الگو براى پیروان آنها به شمار مى‌رود؛ چنان‌كه خداوند در سوره احزاب، آیه 21 فرموده‌اند: «رسول خدا، اسوه و مقتداى پسندیده‌اى است» (این قاعده شامل حال جانشینان برحق وى نیز مى‌شود) و پیامبر اكرم(ص)، خود فرموده‌اند: «بعثت لاتمم مكارم الاخلاق»؛ «من برانگیخته شدم تا مكارم اخلاق را تمام كنم»، مؤلف در این كتاب، بر اساس آیات و روایات و داستان‌هاى آموزند سعى كرده اخلاق نیكو را براى مخاطبین خویش، در دو بخش فردى و اجتماعى یادآورى كند تا راهكار اخلاقى مناسبى براى پیروان آن حضرات ترسیم كرده باشد.

مؤلف، در اولین بخش كتاب، نخست، «اهتمام به نماز» را مطرح مى‌كند. ایشان در این بخش، به تبیین نماز مى‌پردازد و نماز را از سه جهت احكام، آداب و اسرار و حقایق مورد بررسى قرار مى‌دهد و مطالبى ذكر مى‌كند، سپس به ذكر داستان‌هایى از نمازگزارن واقعى؛ یعنى حضرات معصومین(ع) مى‌پردازد. در ادامه، به اهمیت و جایگاه برپاداشتن نماز اشاره مى‌كند و آن را از اهم واجبات مى‌داند و در این راستا از روایات و داستان‌هایى نیز بهره مى‌گیرد؛ مثلاًدر بحبوحه جنگ صفین، امیرالمؤمنین(ع) مراقب خورشید بود، ابن عباس پرسید: در پى چه هستید؟ حضرت فرمودند: منتظر ظهر هستم تا نماز بخوانیم. ابن عباس گفت: ما اینك در حال نبردیم، چه وقت نمازخواندن است؟! حضرت فرمودند: «ما براى چه با اینها مى‌جنگیم؟ جز براى نماز» (وسائل الشیعه، ج 3، ص 179).

ایشان به مذمت كسانى كه نماز را سبک مى‌شمارند، مى‌پردازد و در این باره، به این حدیث از امام صادق(ع) متمسك مى‌شود: «ان شفاعتنا لا تنال مستخفا بالصلاه»؛ «شفاعت ما، نصیب كسى كه نماز را سبک بشمارد، نمى‌شود».

دومین صفت اخلاق فردى كه در كتاب مورد بررسى قرار گرفته، «ذكر» است. با توجه به اینكه خداوند مبدأ و منبع همه خوبى‌هاى عالم است و خیر و بركت جز از او نمى‌رسد، پس ارتباط با خدا؛ یعنى ارتباط با منبع خیر. علاوه بر این، انسان ذاكر همواره خویشتن را در پرتو نور خدا مى‌بیند و از گزند هر شر و فسادى در امان مى‌ماند.

ایشان در ادامه، در مورد حقیقت ذكر چنین مى‌گوید: ذكر، همان یاد كردن خداوند با ز

لینک کمکی