فایل رایگان پاورپوینت سيره‌پژوهي در غرب؛ گزيده‌ي متون و منابع

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سيره‌پژوهي در غرب؛ گزيده‌ي متون و منابع :

محتویات

1 ساختار 2 گزارش محتوا 3 وضعیت کتاب 4 پانویس 5 منابع مقاله 6 وابسته‌ها

ساختار

کتاب مشتمل بر مقدمه سرویراستار و دو بخش فارسی‌ و لاتین‌ تشکیل‌ شده است. در بخش اول ترجمه فارسی مقالات و در بخش دوم اصل آنها ارائه شده است.

گزارش محتوا

مجموعه حاضر گزیده‌ای از نمونه مقالات مهم از گرایش‌ها و حوزه‌های مختلف سیره‌پژوهی، حدیث‌پژوهی و شناخت تاریخ صدر اسلام در میان غربیان است. بیشتر این آثار در دهه‌های آخر قرن بیستم و برخی در آغاز قرن بیست‌ویکم انتشار یافته‌اند. [1]‏.

کتاب سیره‌پژوهی در غرب گزیده‌ای از آخرین و مهم‌ترین مقالات در زمینه سیره‌پژوهی، حدیث‌پژوهی و شناخت‌ تاریخ‌ صدر‌ اسلام در میان غربیان است‌. ظاهراً‌ معیار‌ ویراستارِ کتاب در گزینش نوزده مقاله از میان انبوه مقالات و کتاب‌های تألیفی در این حوزه، این بوده است که گرایش‌های‌ اصلی‌ و رایج در سیره‌پژوهی غربی نمایانده شوند که‌ بالطبع‌ مشتمل بر عنوان‌ها و موضوع‌های متنوعی‌اند. در سال‌های اخیر تقریباً با انگیزه‌ای مشابه دو کتاب‌ منتشر‌ شده‌ که مشتمل بر مهم‌ترین مقالات منتشر شده در باب‌ سیره‌پژوهی در غرب‌اند؛ یکی «زندگانی محمد(ص)» به سرویراستاری اُری رُبین و دیگر «سیره نگاری پیامبر: معضل منابع‌» به‌ سرویراستاری‌ هارالد موتسکی که در هر دو مجموعه مقالاتی در باب‌ سیره‌ چاپ شده است. هفت مقاله از مجموعه مقالات کتاب سیره‌پژوهی در غرب به‌درستی‌ از‌ این دو کتاب اخذ شده‌اند، چه این دو کتاب خود عصاره‌ای‌ از‌ آخرین و اثرگذارترین پژوهش‌های غربی‌اند[2]‏.

سیره‌پژوهی در غرب از دو بخش فارسی‌ و لاتین‌ تشکیل‌ شده است؛ در بخش نخست (از راست به چپ) تلخیص (و در مواردی ترجمه کامل‌) مقالات آمده و در بخش دوم (از چپ به راست) اصل انگلیسی مقالات بدون‌ تغییر‌ در‌ حروف‌چینی و صفحه‌بندی افست شده است. مشابه این ساختار دو‌بخشی که ظاهراً‌ در‌ نشر داخلی چندان رایج نیست، پیش‌تر در مجموعه‌ای شش‌جلدی با عنوان‌ کلی‌ بولتن‌ مرجع به کار گرفته شده که از قضا سرویراستار کتاب حاضر سرویراستاری یکی از مجلدات‌ آن‌ (درباره قرآن‌پژوهی در غرب) را به عهده داشته است[3]‏.

ظاهراً‌ در‌ کتابِ‌ حاضر رویه ثابتی در تلخیص مقالات رعایت نشده است، چه سلیقه متفاوت مترجمان در آن‌ نمودار‌ است‌، چنان‌که تلخیص برخی مقالات به معرفی بسیار کوتاه تقلیل یافته‌ و در‌ مواردی هدف اصلی نویسنده مقاله -دست‌کم از نظر نگارنده این سطور- در متن تلخیص شده‌ نادیده‌ گرفته شده است، همچنین الگوی تلخیص مقالات نیز یکسان نیست؛ در‌ بعضی‌ مقالات گزارش از زبان مترجم (یا به‌ عبارت‌ بهتر‌ تلخیص‌کننده) درباره محتوای مقاله آمده و در‌ برخی‌ دیگر تنها متن اصلی تلخیص شده، درحالی‌که گوینده اول‌شخص در‌ متن‌ همچنان مؤلف مقاله است. شاید‌ مهم‌ترین فایده‌ چنین‌ آثاری‌ همان‌طور که در مقدمه کتاب‌ حاضر‌ نیز به آن اشاره شده است، این است که گلچینی از آخرین‌ مقالات‌ و پژوهش‌های اسلام‌شناسان غربی را‌ در اختیار محققان حوزه‌ و دانشگاه‌ قرار می‌دهد که بسا‌ سخت‌ به منابعِ اصلیِ آن دسترسی دارند، به‌علاوه با ارائه گزارشی کلی از‌ محتوا‌ و مضمونِ مقالات انتخاب را برای‌ خوانندگان‌ ساده‌‌تر می‌سازد‌؛ ازاین‌رو می‌توان‌ انتظار‌ داشت انتشار چنین کتاب‌هایی همواره با استقبال جامعه پژوهشی مواجه شود و البته بدیهی‌ است‌ که این قبیل آثار هیچ مخاطب‌ عامی‌ را مدنظر‌ قرار‌ نداده‌ و نشر این مطالب به‌هیچ‌روی به‌منزله صحه گذاشتن بر تمامی محتوای آنها نیست[4]‏.

به نظر‌ می‌رسد‌ بیشترین‌ بهره‌‌ای که اهل‌ تحقیق‌ از مطالعه این کتاب و به‌طورکلی مطالعات اسلام شناسان غربی خواهند برد، آشنایی با روش‌‌ها‌ و رهیافت‌‌های جدید علمی است که غالباً در‌ محافل‌ دانشگاهی‌ و حوزوی‌ ناشناخته‌ مانده‌ است. نمونه‌ای از این دست روش‌ها تحلیل سندی روایات اسلامی است که در پاره‌ای از پژوهش‌های اخیر غربی به آن توجه شده است‌. پیشینه این روش به تحقیقات یوزف شاخت درباره روایات فقهی باز می‌گردد، ولی پیشتاز

لینک کمکی